Семинар на тема „Заедност на религиите и общностите в България: измерения на публичност и дипломация с универсална приложимост“, организиран от Дипломатическия институт към министъра на външните работи (ДИ) и Дирекция „Външнополитическо планиране, информация и координация“ (ВПИК) на Министерството на външните работи, се проведе на 30.10.2024 г. в МВнР. Събитието събра представители на религиозните общности в България с цел да се обсъдят важността на междурелигиозния диалог и социалната хармония като основа за стабилност и единство в българското общество.
Приветствие от името на посланик Иван Кондов, министър на външните работи на Р България, беше прочетено от г-жа Елена Шекерлетова, заместник-министър на външните работи на Р България. Семинарът беше открит от г-жа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, а поздравления бяха също така прочетени от името на г-жа Людмила Петкова, заместник министър-председател на Република България, Н.Св. Даниил, Патриарх Български и Митрополит Софийски, Н.Пр. д-р Мустафа Хаджи, главен мюфтия на мюсюлманите в България, както от и д-р Георги Кръстев, директор на Дирекция „Вероизповедания“ на МС на Р България.
Първата сесия бе озаглавена „Заедност на религиите: Гласът на вероизповеданията в България“ и бе модерирана от Ангел Орбецов, посланик за специални поръчения в дирекция ВПИК на МВнР. В сесията бяха представени доклади от Н.Впр. Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, г-н Ведат С. Ахмед, представител на Висшия мюсюлмански съвет на Мюсюлманското изповедание, Н.В.Пр. Монс. Петко Вълов, председател на Епископската конференция на Католическата църква в България, г-н Владимир Райчинов, заместник-председател на Обединените евангелски църкви в България, проф. Гарабед Минасян, представител на Епархийския съвет на Арменската Апостолическа православна църква в България, както и г-н Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.
Втората сесия се проведе под надслов „Меката сила на заедността в България като инструмент на публичната дипломация“ и бе модерирана от Димитър Михайлов, посланик за специални поръчения в дирекция ВПИК на МВнР. В сесията участие взеха представители на академичната общност в страната – проф. д.и.н. Йордан Пеев, доц. Ивайло Найденов, д-р Николай Нешев, проф. Симеон Евстатиев, д-р Богдан Паташев, доц. д-р Албена Танева, както и журналистите Георги Милков и Бойко Василев. Участниците обсъдиха как междурелигиозният диалог служи като ефективен инструмент за постигане на устойчиво развитие и социална кохезия.
Семинарът завърши със свободна дискусия на тема „Интеррелигиозен диалог като средство за разбирателство“. В дискусията, в която участие взе доц. д.ф.н. Кирил Карталов, бяха обменени ценни идеи и добри практики за насърчаване на диалога и разбирателството между различните общности в страната.