Държавният глава Румен Радев удостои днес в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 с Почетния знак на президента отличили се в борбата с огнената стихия у нас през изминалото лято служители от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН), военнослужещи, доброволци и структури на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на отбраната. Сред гостите бяха служебните министри на отбраната и на вътрешните работи Атанас Запрянов и Атанас Илков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. На церемонията присъства и съпругата на държавния глава Десислава Радева.
В приветствието си към отличените президентът Радев подчерта, че церемонията е израз на дълбоката признателност на обществото към българските пожарникари, военнослужещи, горски служители и доброволци за самоотвержените усилия, за поетия риск и за значимия принос за опазването на зеленото бъдеще на България и защитата на най-висшата ценност – човешкият живот.
Румен Радев изказа признателност за техните самоотвержени действия и открои смелостта им да застанат на първа линия в битката с огъня, спасявайки човешки животи, имущество и природа. „Всеки пожар, който потушихте, всеки човешки живот, който спасихте и всеки дом, който съхранихте, бяха свидетелство за вашия висок професионализъм, непреклонна воля и себеотрицание“, подчерта държавният глава. По думите му в тежката битка с огнената стихия, оставяйки на заден план собствената си безопасност в името на сигурността на другите, те са били лъча на надеждата, на който хората са се уповавали и търсели. Румен Радев посочи и че усилията им далеч не са се ограничили само до спасяването на живот и имущество, но и на българската природа и зеленото ни бъдеще, за да могат идните поколения да се наслаждават на нейната красота. „Знам, че понякога сте имали усещането, че вашите усилия са останали незабелязани, но искам да ви уверя, че българското общество помни и няма да забрави вашия висок морал, храброст и всеотдайност“, посочи още държавният глава.
Президентът открои също така усилията на ръководството на Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, както и на Българската армия, и на всички командири и ръководители на различни нива за поетата отговорност, умелото ръководство и координация на сложни и рисковани операции, които приключиха успешно без загуба на човешки живот. Президентът отбеляза и че все повече българи се включват активно в спасителни дейности и изрази признателността си и към семействата и близките на отличените за разбирането и подкрепата в тяхната нелека дейност.
За положени изключителни усилия за овладяването на пожарите в страната президентът връчи отличието на ГДПБЗН, като то беше прието от директора главен комисар Александър Джартов. С Почетен знак бяха отличени също така главен инспектор Слави Спасов, главен инспектор Димитър Бришимов и доброволците Ясен Цветков и Владимир Топалов.
В периода януари – септември териториалните звена на ГДПБЗН са реагирали на над 37 000 сигнала за произшествия. През юли и август работят за потушаването на много и сложни пожари в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Ямбол, Бургас, Благоевград и Кюстендил. Благодарение на усилията на служителите в звената са потушени над 27 000 пожара и са спасени 286 човешки живота.
Главен инспектор Слави Спасов е началник на РСПБЗН - Харманли. В резултат на неговата бърза и ефективна организационно-ръководна дейност през лятото на 2024 г. в област Хасково са потушени пожарите в Харманли, в селата Изворово и Черепово, общ. Харманли, кв. „Лагера“ на Симеоновград.
Главен инспектор Димитър Бришимов е Началникът на сектор „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в РДПБЗН - Пловдив. През изминалото лято активно подпомага ръководството на дирекцията, координирайки и управлявайки участващите екипи на най-големите произшествия на територията на областта. Демонстрира своята висока компетентност и професионализъм при ограничаването и ликвидирането на пожарите в село Драгомир, общ. Съединение, селата Царацово, Златосел (общ. Брезово) и Цалапица, както и на територията на язовир "40-те извора", общ. Асеновград.
Д-р Ясен Цветков е председател на Националната асоциация на доброволците в Република България. Част е от системата на доброволните формирования от 13 години. През лятото на 2024 г. организира мащабна благотворителна кампания за набиране на средства за закупуване на оборудване на доброволците, участващи в гасенето на горски пожари. Ясен Цветков оказва неизменна помощ при координирането и организирането на доброволците от доброволните формирования и в процеса по набирането, координирането и екипирането на спонтанните доброволци, включили се в потушаването на мащабните горски пожари.
Владимир Топалов е доброволец от 2020 г., а от 2024 г. е ръководител на доброволно формирование „Хисаря“. Той има значителен принос за развитието на доброволчеството в страната, както и за реагиране при бедствия в района на община Хисаря. Участва в потушаването на пожарите в селата Старосел, Михилци, Отец Паисиево, Лесичово и Карабунар. Има огромни заслуги за опазването на живота и домовете на жителите на село Черничево.
За значимия им принос към изпълнението на третата мисия на Въоръжените сили „Принос към националната сигурност в мирно време“ Румен Радев удостои 24-а авиационна база „Крумово“, Военно формирование 26400 – Благоевград и майор Александър Цанков – летец-пилот 1 клас в 24-а авиационна база „Крумово“. Командирът на 24-а авиационна база „Крумово“ бригаден генерал Димитър Павлов и командирът на военно формирование 26400 – Благоевград полковник Кирил Спаневиков приеха отличията на двете структури на Министерството на отбраната.
24-а авиационна база „Крумово“ взима активно участие в пожарогасителните дейности в районите на селата Михилци, Срем, Горноселци, Левка, Отец Паисиево и др., както и в районите на Стара Загора, Стрелча, Харманли, Елин Пелин, Сандански, Сливен и Дупница. Военнослужещите от авиобазата са налетели над 300 летателни часа и са изхвърлили над 3500 тона вода.
Военно формирование 26400 – Благоевград през юли и август активно участва в потушаването на големи горски пожари в планината Славянка на границата с Гърция, в община Струмяни, в селата Кърпелево, Сенокос (област Благоевград) и под Черни връх на територията на Национален парк „Рила“. Работата на военнослужещите на недостъпни за техника райони и добрата координация с ГДПБЗН дава възможност за локализиране и потушаване на пожарите преди да навлязат на територията на Национален парк „Рила“ и Национален парк „Пирин“.
Майор Александър Цанков е летец-пилот 1 клас в 24-а авиационна база „Крумово“, където работи за осигуряване на качественото планиране, провеждане и отчитане на летателната дейност. През юли и август майор Цанков участва в състава на летателните екипажи при изпълнение на задачи за гасене на пожари на територията на страната.
От името на отличените директорът на ГДПБЗН Александър Джартов изказа благодарност за оказаното уважение. По думите му Почетният знак представлява единството, сплотеността и себеотдаването, което ги е водило в изпълнението на тяхната мисия.