Съветът на адвокатурите и правните общества в Европа (CCBE) представлява адвокатурите и правните общества в 46 държави, а чрез тях – повече от един милион европейски адвокати.
На 11 септември 2024 г. Комитетът на експертите за защита на адвокатите (CJ-AV) към Съвета на Европа завърши подготовката на проект на Европейска конвенция за защита на адвокатската професия – важен момент от процес, започнал през 2018 г. със силна подкрепа от CCBE.
Следващата стъпка е проектоконвенцията да бъде разгледана и одобрена от Европейския комитет за правно сътрудничество (CDCJ) на следващото му пленарно заседание на 19‑21 ноември 2024 г. След това тя ще премине през вътрешните процедури на Съвета на Европа, докато се стигне до окончателен преглед и очакваното ѝ приемане от Комитета на министрите през първата половина на 2025 г.
Защо ни е необходима Конвенция за защита на професията на адвоката?
Правосъдието не може да съществува без свободни и независими адвокати. Представете си свят без правосъдие – без закрила за невинните, без отговорност за виновните. В такъв свят ще властва хаосът. Този кошмарен сценарий би могъл да се осъществи, ако няма свободни и независими адвокати. И не само адвокатите се възправят срещу това, самата справедливост е застрашена.
През 2015 г. си зададохме фундаментален въпрос: Как да защитим тези, които защитават правосъдието? Отговорът беше ясен: необходима ни е Европейска конвенция за защита на адвокатката професия – обвързващ правен инструмент, който да гарантира, че адвокатите могат да практикуват професията си без страх, без предразсъдъци и без неправомерна намеса.
Твърде често адвокатите са обект на различни видове нападки само защото се опитват да защитават правата на своите клиенти.
В много случаи адвокатите стават мишена или защото биват идентифицирани със своя клиент, или поради активната си роля в защитата на правата на човека или клиентите в чувствителни случаи в зависимост от положението в дадена държава.
В допълнение, нападките срещу адвокатите не са насочени само към отделни адвокати, а понякога имат за цел да препятстват независимостта на адвокатската професия като цяло чрез политики и регулации, посредством които държавните власти се опитват да накърнят тяхната независимост или други основополагащи принципи на адвокатската професия като принципа на поверителност на отношенията между адвокат и клиент.
В общество с върховенство на закона правата на всеки трябва да бъдат защитени и адвокатите трябва да могат да защитават тези права свободно и независимо.
Какво се стреми да постигне Конвенцията?
Конвенцията има за цел да укрепи защитата на адвокатите и правото им да практикуват професията си свободно и независимо, за да се гарантира, че правата на всеки са защитени. За постигане на най-ефективна защита, Конвенцията ще определи обхватни минимални стандарти за закрила не само на правата и защитата на отделните адвокати, но също и на адвокатските колегии и правните общества (професионални сдружения). Това е от решаващо значение за поддържането на върховенството на закона, осигуряването на достъп до правосъдие и спазването на основните права и свободи на всички.
По-конкретно, Конвенцията ще гарантира независимостта и самоуправлението на професионалните сдружения, както и тяхната роля в насърчаването и представляването на интересите и благосъстоянието на адвокатите, защитата на тяхната независимост и роля в обществото, установяването и поддържането на професионални стандарти на поведение и улесняването на достъпа до професията и продължаващо обучение.
Конвенцията също така ще гарантира, че с професионалните асоциации се провеждат надлежни консултации във връзка с регулаторни и законодателни промени, отнасящи се до упражняването и регулирането на професията.
В допълнение към това Конвенцията ще гарантира, че допускането до професията и дисциплинарните процедури и решения остават обективни и справедливи.
Тя също така ще гарантира, че адвокатите могат без неправомерна намеса да предоставят правни съвети и представителство, да имат бърз достъп до клиенти (дори при задържане), да получават необходимите материали по делата от властите, да комуникират със съдилищата, да подават молби, да участват активно в производствата и да информират обществеността за своите услуги. Тя също така ще гарантира, че адвокатите са защитени от гражданска или наказателна отговорност за устни или писмени изявления, направени добросъвестно и с необходимото старание, докато представляват своите клиенти в съдебни производства.
И най-важно, Конвенцията ще гарантира правото и задължението на адвокатите както да комуникират поверително със своите клиенти и с бъдещи клиенти, така и да не разкриват поверителна информация. Тази защита е от решаващо значение за върховенството на закона и защитата на правата на клиентите. Следователно тази защита ще обхване и върху всяко лице („неадвокат“), работещо с адвокат, когато е пряко ангажирано в подпомагането на професионалните дейности на адвокатите, както и за тези, които са наети и ангажирани от професионални асоциации.
В допълнение Конвенцията ще гарантира, че адвокатите не биват идентифицирани с клиентите или с каузата на клиентите.
Конвенцията също така ще укрепи свободата на изразяване на адвокатите и професионалните сдружения.
Конвенцията ще предостави и редица защитни мерки в ситуации, в които адвокати са лишени от свобода или когато са обект на претърсване и изземване. Тези защитни мерки също така ще гарантират, че адвокатите са в състояние да извършват професионалните си дейности, без да бъдат обект на каквато и да е форма на физическа атака, заплаха, тормоз или сплашване, или неправомерно възпрепятстване и намеса.
Каква е добавената стойност на Конвенцията?
Съществуват няколко международни принципа и препоръки за защита на адвокатите, но никой от тях не е правно обвързващ. Ето защо тези защити могат да бъдат нарушавани, без да има особени и дори никакви последствия, което оставя жертвите без ефективни механизми за защита или правоприлагане.
Тази Конвенция ще бъде обвързваща, като по този начин ще предостави солидна правна основа за действие в ситуации, в които адвокатите са обект на прицел във връзка с професионалните си дейности за защита на гражданите.
И за да се гарантира нейната ефективност, Конвенцията също така ще създаде механизъм за наблюдение, с който ще се следи за прилагането ѝ от държавите членки. Ще бъде дадена и възможност за присъединяване на държави, които не са членки на Съвета на Европа, което ще разшири защитния обхват извън Европа.
В допълнение, за разлика от други международни конвенции, тази Конвенция няма да допуска никакви резерви, което означава, че след като влезе в сила, всички права и защитни мерки, предвидени в нея, трябва да бъдат напълно спазвани.
Какво можете да направите в подкрепа?
За да бъде приета Конвенцията, е необходимо одобрение от Комитета на министрите, който включва министрите на 46-те държави – членки на Съвета на Европа, през първата половина на 2025 г.
За да защитим света, управляван от върховенството на закона и демократичните ценности, в който правата на всеки са защитени, ние ви призоваваме да насърчите подкрепата на Вашата страна за тази Конвенция. Нека гарантираме, че адвокатите могат да продължат своята важна работа без страх, като поддържат справедливостта и защитават правата на всеки.
Съветът на адвокатурите и правните общества в Европа (CCBE)