Включването на стартъп- компании за подобряване на града е наш приоритет. Това каза кметът на София Васил Терзиев по време на лидерския панел на форума South East European Innovators Challenge. Според него изграждането на доверие между стартъп-компаниите и институцията е от ключово значение и изисква различен подход за работа с тях, включително при процесите на провеждане на обществени поръчки. Интегрирането на градските данни, за което работи Столичната община, ще доведе до подобряване на интелигентността на системите и ще подпомогне работата на бизнеса. Знаете, че голяма част от иновациите са базирани на данни, и когато липсват чисти и интегрирани данни, е много трудно да се участва в решаването на градските предизвикателства, посочи Терзиев . Нашата цел е да използваме това като платформа и да насочим усилия към привличане на компании, които могат да помогнат за подобряването на нашия град. Дигитализацията също е голямо усилие, и се опитваме да станем по-модерна и иновативна организация, за да можем да бъдем по-добър партньор на всички компании, които ще бъдат иноваторите на утрешния ден, допълни още той.
Според столичния кмет публичния сектор може да повлияе много на иновационната екосистема, ако желае да си сътрудничи и да бъде активна част от нея, а не просто наблюдател. Той даде пример с общината, която прилага редица инициативи, които да ни доближат до иновационната екосистема, като организиране на т.нар. „пясъчници“, хакатони за решаване на градски проблеми и насърчаване на система да работи не само с утвърдените компании, но и с по-малките, които имат какво да предложат.
Васил Терзиев връчи и наградата на Столичната община на сръбската компания City and me, която участва в стартъп състезанието в рамките не инициативата. В състезанието се включиха 16 селектирани компании от научно-технологичните паркове и иновационни зони от алианса.
Кметът поздрави и организаторите за инициатива и посочи нейната роля за обедини всички заинтересовани страни, които изграждат иновационна екосистема: технологичните паркове, финансиращите инструменти, компаниите, НПО-тата, местата за събития и интегрирането им на следващото ниво, така че външният свят да ни възприема като много по-голямо поле за изява в контекста на пазарен достъп, инвестиционни възможности и иновативни идеи.
Заедно изграждаме пътищата към по-развитите пазари. Бих искал да благодаря на всички вас за усилията, които стоят зад вашите референции и институции, за да направите тази визия реалност и да направите Балканите по-привлекателни. Най-доброто доказателство за съвместната работа на всички е качеството на компаниите, които произхождат от нашия регион, посочи Терзиев.
SEEIC е първата регионална инициатива на Алианса на научно-технологичните паркове и иновационни екосистеми в Югоизточна Европа. В събитието се включиха София Тех Парк, Технологически парк - ТУ - Габрово, както и технологични паркове от Гърция, Турция, Румъния, Ниш, Сърбия и Черна Гора.