Силата на Пеевски е слабостта на Борисов – това е парадоксът, в който се намираме. Това заяви в интервю за „Биволъ“ бившият министър-председател Николай Денков (ПП „Продължаваме промяната“), който наред с кмета на София Васил Терзиев и експрезидента Росен Плевнелиев беше сред почетните гости на международната конференция Webit Festival 2024, провела се в София на 23 и 24 октомври 2024 г. Вижте цялото интервю във видеото в шапката на тази статия.
„Ако Борисов беше силен и можеше да се откъсне от първо: практиките, които той самият създаде – с незаконното строителство, с раздаването на пари, без да има съответните правила от една страна, и ако той не беше зависим от Пеевски, можеше да се откъсне България за няколко месеца и да се рестартира процеса“, коментира Денков по повод това дали държавата ни е завладяна от статуквото.
Без Борисов и Пеевски като премиери
Експремиерът бе категоричен, че с коалиционните партньори ще настояват нито лидерът на ГЕРБ, нито лидерът на „ДПС – Ново начало“ да се кандидатират за стола начело на следващото правителство.
Щели да преговарят с ГЕРБ, които най-вероятно ще са първи на тези парламентарни избори така също, както и миналите пъти:
„Целите, които да са общи, задачите, които да са общи. След това, премиер, който премиер да има доверие от нас. И Борисов не е такъв” “Естествено, както и Пеевски…“,
заяви Денков.
Той отрече да се отказват да се броят с модела „Борисов“ и модела „Пеевски“. „Аз не знам защо непрекъснато трябва да повтаряме едно и също:
когато бяхме в сглобката, ние се борихме с модела на Борисов – Пеевски“,
категоричен е бившият премиер.
Той припомни, че тогава са „направени промените в Конституцията, които те след това махнаха“: „Тогава бяха предложени правилата за това как да се избере Антикорупционната комисия. Които отлежават една година в Народното събрание и се търсят всякакви поводи да не се случат“.
Денков твърди, че коалицията им с ДБ тогава е бутала държавата в посоката, която е правилна. „Се разпадна това правителство и то, защото те блокираха антикорупционните закони, защото не искаха да сложат сроковете на регулаторите, защото махнаха противоконституционно шефа на здравната каса, който се опитваше да подреди разходването на средствата в здравеопазването“, изреди академикът претенциите на ПП-ДБ към ГЕРБ и ДПС.
„Така че, нека да бъдем наясно: това, което Борисов, Пеевски, се опитват да представят това което се е случило всъщност не съответства на истината. И когато повтаряме техните опорки, това с нищо не променя нещата“, възмути се още бившият премиер от ПП.
Какъв ще е следващият премиер?
Той загатна какъв е профилът на бъдещия премиер: „Ние не държим даже и да бъде предложен от нас“. „Това, което искаме, е да бъде човек, който да има достатъчно обществен авторитет, за да е ясно, че
не може да бъде притискан, не може да бъде купен, и не може да бъде подлъган
да работи срещу интересите на бизнеса и на хората“, казва Денков.
Според него ПП-ДБ вече имали няколко имена предвид: „Говорили сме с някои хора, казахме си много неща“. Отказа експремиерът да спомене кои са кандидатите за шеф на бъдещото правителство. „Няма да кажа имена, разбира се, че няма да отговоря, но това, което ви казвам е, че такива хора има. И всеки опит да се казва „Не, не, единствената възможност е Борисов да бъде премиер, всъщност блокира (всичко – б.р.)…“, опита да поясни бившият премиер.
По думите на Денков, щели да продължат да търсят човек
„отдалечен от сегашните активни партийни лица, защото този човек естествено е да си идва с партийния багаж“.
„Да, може да е бил политик и да излезе от активната партийна дейност, а може да е общественик, икономист, юрист, който никога не е бил силно партийно лице“, поясни академикът.
Можел да е някой, който да е бил от администрацията и да е натрупал опит, но не и партийно лице. Важно било да „знае как работи държавната машина, защото нямаме време за експерименти“. „Има достатъчно възможности и има достатъчно хора, които да бъдат разглеждани и дискутирани. Това не някакъв блъф, това е реална задача, която трябва да решим партиите. Ако искаме да имаме правителство в този парламент“, обобщи Денков.
Той обаче отрече да се преговаря с ГЕРБ в настоящия момент.
„Не, не преговаряме, казвам го съвсем категорично, пускат се най-различни слухове, интриги,
правят се опити да се раздели нашата коалиция с „Демократична България“. Това, което казваме пред камерите, това е което обсъждаме и помежду си“, увери експремиерът.
Борисов не бил оказвал натиск при лични срещи
Запитан дали Пеевски, Борисов и др. лица са оказвали натиск или са водели пазарлъци, Денков за пореден път отрече: „Аз не разбрах точно по какъв начин могат да оказват натиск“. „Аз не съм водил такива разговори и никой не може да ме въвлече в такива разговори, същото важи и за Асен Василев“, отсече академикът.
Той обаче припомни, че „не едно и не две решения“ в Министерството на регионалното развитие (МРРБ) бяха блокирани или чрез Комисията за защита на конкуренцията, или чрез Висшия административен съд (ВАС). „Всичко това го виждаме и това е техният начин да оказват натиск, иначе няма върху нас директно оказван натиск“, твърди Денков.
Той е на мнение, че политическите опоненти се опитвали да ги „ омажат в това, с което също са окалени“:
„И се опитват да кажат: те са същите като нас“.
„Не, не сме същите – ако бяхме същите като тях, щеше да се продължи с Мария Габриел и в края на краищата и да се опитат да ни вкарат в техния начин за правене на бизнес…“, продължи академикът.
Той призна, че в столицата имало „много усилени опити да се пречи на работата на кмета – в Столичния общински съвет да се блокират важни решения“. „Или пък обратното – да се взимат важни решения, които не са добре обосновани.
И този начин на антиработа от страна на ГЕРБ не е нещото, което да виждаме за първи път“,
призна Денков. Васил Терзиев обаче имал тяхната подкрепа, както е станало с решението за „Топлофикация София“, което според Денков „е много позитивно“, но „беше премахнато от служебното правителство“.
„Борисов и Пеевски са в тандем“
Преговори с ГЕРБ обаче пак щяло да има след изборите. „Ако сме втори, ще говорим с всеки, който се интересува от европейското развитие на България, точно по темите, които се обсъждат и тука на този форум: новите технологии, как трябва да влязат, как да бъдат използвани средствата по такъв начин, че да имаме и конкурентна енергия, и развита индустрия и всичко останало. Това е разговорът, в който искаме да участваме“, каза Денков.
Той не можа да обясни защо докато са били на власт ПП – ДБ не са блокирали работата на газопровода на руския президент Владимир Путин, който функционира у нас – „Турски поток 2“ („Балкански поток“). Според академика, нямало инструменти и гласове за такива мащабни действия: „Едно е да вдигаш шум и да казваш, че искам да променя нещо – съвсем друго е да успееш, да блокираш един или друг процес“.
По думите му „този някой, който трябваше да се задейства е службите и главният прокурор“. „Трябва ли да напомням, че аз исках смяна на председателя на ДАНС, но президентът не се съгласи, трябва ли да напомням, че нашата парламентарна сила поиска смяната на главния прокурор, защото не работи по сигнали и парламентът не го гласува – ето ги тези 121 човека, които ви трябват“, аргументира се Денков.
„Трябва ли да напомням, че има действително сигнали, по които главният прокурор не прави нищо и в момента се опитват да го преизберат?“,
каза още той.
Според експремиера всичко е пределно ясно. „И да прехвърляте от малцинството, което се бори с цялата тази ситуация, в която се намираме вината за това, че главният прокурор не си върши работа, че Борисов и Пеевски са в тандем, то няма да помогне с нищо“, обобщи пред „Биволъ“ Николай Денков.
Интервю: Николай Марченко, “Биволъ”
Видео: Димитър Георгиев, Светломир Стоянов за “Биволъ”
Монтаж: Александър Кръстев за “Биволъ”
***
Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.
Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.