Залцбургският форум е ефективен инструмент за засилване на сътрудничеството

Залцбургският форум е ефективен инструмент за засилване на сътрудничеството

Дискусиите в по-малък формат, какъвто е Залцбургският форум, дават възможност за предварително и задълбочено обсъждане на въпросите от дневния ред на ЕС и други теми от общ интерес. В това отношение Залцбургският форум от години се е утвърдил като един от най-ефективните инструменти за взаимодействие в областта на вътрешните работи в рамките на Европейския съюз и служи за модел на останалите държави членки. Това бе общият извод от първия работен ден на министерската конференция на Залцбургския форум, която се провежда в София на 23 и 24 октомври 2024 г. и е част от календара на настоящото българско председателство на инициативата.

Основна тема на конференцията бе засилването на сътрудничеството в противодействие на незаконната миграция и каналджийството. Подчертано бе, че е необходим всеобхватен подход и по-добро взаимодействие не само на двустранно и регионално ниво, но и между отделните инициативи в региона и в рамките на ЕС. Ключова в това отношение е ролята на европейските агенции, особено Фронтекс и Европол. Обменът на информация следва да е в реално време и да обхваща както новите тенденции в миграционните маршрути, така и предизвикателствата пред сигурността. Само по този начин държавите ще разполагат с пълна картина и ще бъдат подготвени да реагират при нововъзникнали заплахи.

Акцент в дискусиите бяха и начините за справяне с най-актуалните предизвикателства, свързани с организираната престъпност. Подчертана бе необходимостта от проследяване на финансовите потоци и и недопускане на проникване в легалната икономика на престъпните групи, като от ключово значение е ефективното отнемане на финансовите ресурси на престъпниците. Правоприлагащите органи трябва да са адекватно подготвени за все по-честото използване на съвременните технологии от престъпните групи. Противодействието на дигиталното измерение на организираната престъпност изисква осигуряването на необходимото оборудване и достъп до дигитални данни, както и цялостно подобряване на капацитета. Необходимо е и осигуряване на допълнителни ресурси за Европол, така че агенцията да може в още по-голяма степен да оказва оперативна подкрепа на държавите членки.

Конференцията бе проведена в разширен формат с участието на Групата на приятелите на Залцбургския форум от Западните Балкани и Молдова. Специален гост на конференцията бе Турция, чиито усилия за ограничаване на незаконните мигрантски потоци към ЕС бяха оценени високо от всички участващи държави.