Васил Терзиев: Данните на общинската мрежа AIRTHINGS, която мери качеството на въздуха, са ненадеждни за всички замърсители - ФПЧ10 и ФПЧ 2,5, както и за азотен диоксид

Васил Терзиев: Данните на общинската мрежа AIRTHINGS, която мери качеството на въздуха, са ненадеждни за всички замърсители - ФПЧ10 и ФПЧ 2,5, както и за азотен диоксид

Състоянието и чистотата на въздуха е един от ключовите приоритети за мандата. Градът ни заслужава по-чист въздух и ще продължим да работим за това, заяви столичният кмет

Данните на общинската мрежа AIRTHINGS, която мери качеството на въздуха, са ненадеждни за всички замърсители - ФПЧ10 и ФПЧ 2,5, както и за азотен диоксид. Години наред Столична община се е отчитала и градяла стратегии и политики на база на неверни данни. Това съобщи кметът на София Васил Терзиев.
По молба на Столичната община Clean Air Found възложи да се направи независим от американската компания TDEnviro специализирана в анализ на данни за атмосферния въздух, анализ. За референтна мрежа, спрямо която е правена оценката, е взета националната мониторингова мрежа на МОСВ, а периода на анализ е от 2021 г. до 2024 г.
Данните показват ниска или почти никаква корелация с данните на референтната мрежа за всички замърсители, посочи също Терзиев.
До 12 пъти достигат отклоненията на общинската мрежа от стойностите за добра или приемлива корелация.
Общинската мрежа е изградена с недостатъчно качествени сензори, според анализа.
Освен със здравето си, сметката, която са платили софиянци благодарение на управлението на ГЕРБ е близо 1 млн. лева платени за изграждането и поддръжката на тази мрежа от 2019 г. насам, информира също Васил Терзиев.
София се оказва собственик на 22 кутии със сензори, но не и на системата за наблюдение, съхранение и визуализация, които не са собственост на общината. Така предишните управяващи са гледали на договорите и защитата на публичния интерес. Въпреки очевидната неефективност, общината е плащала стотици хиляди левове за поддръжка - недопустимо разхищение на публични средства. Заради подписания договор, след изтичане на гаранционната поддръжка, фирмата отказва да предостави каквато и да е информация за системата. Това затруднява поддръжката на системата след това. За скептиците ще допълня, че резултата от оценката не се дължи на местоположение на сензорите, защото са анализирани данните само от тези сензори, които са монтирани на същото място, където са станциите на националната мрежа, заяви столичният кмет.
Основният стратегически документ, приет с решение на Столичният общински съвет (СОС) през 2021 г. вместо да се фокусира върху най-приоритетните действия за подобряване качеството на въздуха, съдържа 83 мерки. Никакъв фокус. Думи, манипулации, после пак мноого думи, писане на стратегегии, политики, таблици с мерки и никакви ефективни действия от предишното управление.
По думите на Терзиев е стартирала работа по анализа и оценката на общинската мрежа за сензори през май, а междувременно предприехме и конкретни мерки за справяне с причини за замърсяване на въздуха:
Разширена е програмата за подмяна на замърсяващи отоплителни уреди – от 11% на 40% обхванати домакинства.
Увеличена е площта на механизираното миене и метене на улиците с 26 хиляди декара тази година.
Засилен е контролът върху строителните обекти, като наложихме 55% повече глоби за замърсяване за по-малко от една години.
Предстоят още важни стъпки:
➡️ Стартираме нов проект на стойност 14 млн лева, финансиран по програма „Околна среда“ 2021-2027, който ще включва зелени мерки за подобряване качеството на въздуха.
➡️ Проектът за подмяна на стари отоплителни уреди, финансиран с 73 милиона лева, вече събра заявления от 20% от предвидените домакинства.
➡️На 5-ти ноември, съвместно със Софийския университет, организираме научна конференция с експерти от България и света, за да търсим дългосрочни решения.
Състоянието и чистотата на въздуха е един от ключовите приоритети за мандата. Градът ни заслужава по-чист въздух и ще продължим да работим за това, заяви също столичният кмет.


Водещи новини

Времето