Министър Тахов: Завършилите УАСГ ще участват във възстановяването на напояването в България

Министър Тахов: Завършилите УАСГ ще участват във възстановяването на напояването в България

Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ и УАСГ подписаха тристранен меморандум за сътрудничество

Министерството на земеделието и храните, „Напоителни системи“ и Университетът по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) подписаха тристранен меморандум за сътрудничество за развитие на хидромелиорациите в България и обучението на кадри. Подписи под документа поставиха: министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов, изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева и ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова.

„Реализираме ключова стъпка в изпълнението на стратегическа цел, която аз и моят екип сме си поставили, за разширяване на хидромелиоративна мрежа в страната“, заяви министър Георги Тахов. “Целта ни е да увеличим поливните площи в България в бърз порядък с над 2,5 млн. дка, като крайната ни цел е да достигнем 8 млн. дка в бъдеще. Без хидромелиорации няма как да очакваме повишаване на добавената стойност в сектора”, каза още министърът на земеделието и храните.

Той отбеляза, че Университетът се е утвърдил като едно от най-старите и най-авторитетни инженерни висши училища, които подготвят качествени и търсени специалисти във всички области на строителното инженерство. „Завършилите УАСГ архитекти, инженери и геодезисти получават не само престижно образование, те поемат отговорността да проектират и изграждат инфраструктурата на нашата страна, да подобряват средата и да постигат бизнес цели“, допълни министър Тахов.

Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева отбеляза значението на младите и образовани специалисти, от които все повече има нужда, предвид планираната рехабилитация на около 80% от хидромелиоративната система и необходимостта да се изгради ефективно и модерно напояване.

Ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова заяви, че подписването на меморандума дава възможност на завършилите Университета да приложат на практика знанията си в стратегически обекти. Тя допълни, че този меморандум идва много навреме, защото връзката на образованието с бизнеса не е добре поддържана в годините. „Специално в областта на хидромелиорациите имаме какво да наваксаме“, коментира ректорът.

Основна тема в меморандума е осигуряването на по-добри възможности за кариерно развитие и реализация на студенти от Хидротехническия факултет на УАСГ, включително чрез организиране на посещения на място в сгради и съоръжения на „Напоителни системи“ ЕАД, организация на учебни и преддипломни стажове и практики. Документът предвижда още подпомагането на качеството на обучението на студенти и докторанти и партньорство при осъществяването на проучвания и научни изследвания в областта на хидротехниката, хидромелиорациите и управлението на води.

На церемония по връчването на дипломи на бакалаври и магистри министър Тахов заяви пред абсолвентите, че подписаният Меморандум отваря пред младите специалисти нова и перспективна кариерна възможност да участват в мащабен процес, важен за икономическото развитие на страната, работейки в сектор „Хидромелиорации“. В заключение той ги посъветва: “През тези 5 г. вашите преподаватели ви дадоха много знания и умения, но житейските уроци сами трябва да ги научите и надградите“. Преди церемонията по връчване на дипломите, министърът поздрави лично завършващите с отличие хидроинженери Иван Гоцев и Иван Попов, които вече работят в „Напоителни системи“.

В събитието участваха още: заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов, директорът на Дирекция „Хидромелиорации“ в МЗХ Николай Карафизиев и експерти от Министерството, академичното ръководство и преподаватели от УАСГ, представители на ББК „Пътища“, Съюза на архитектите в България, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране, „Строителна квалфикация“ ЕАД,  Национален център по териториално развитие, НСОРБ и НЕК ЕАД, представители на научните среди, на професионални организации в строителството и архитектурата, инженери, урбанисти и ландшафтни архитекти.