Министър Найден Тодоров На Международната Конференция „Културната Дипломация И Балканите“: „С Повече Култура Можем Да Гарантираме По-Малко Конфликти“

Министър Найден Тодоров На Международната Конференция „Културната Дипломация И Балканите“: „С Повече Култура Можем Да Гарантираме По-Малко Конфликти“


  Министърът на културата Найден Тодоров участва в официалното откриване на Международната конференция „Културната дипломация и Балканите: постижения и предизвикателства в съвременната епоха“.

  „Темата на конференцията е изключително важна в днешното време. Живеем във време, в което дипломацията очевидно изпитва тежки затруднения. Това се вижда от конфликтите навсякъде в момента около нас. Може би, ако се замислим обаче, тези конфликти започват вътре в нас. А най-добрият начин да се преборим с тях, е повишаването на собствената ни култура. Защото с повечето култура гарантираме по-малко конфликти“, посочи министър Тодоров в изказването си. Той припомни думите на Хенри Кисинджър, че дипломацията е изкуство за сдържане на силата. „Изкуствата са част от културата. Така че за мен дипломация и култура са неразривно свързани“, допълни министърът. По думите му културата в дипломацията е особено важна, защото, от една страна, придава идентичност на всяка една нация, част е от националната сигурност на една страна, а от друга страна – точно културата ни свързва и създава мостове между различните хора в света.

  „Това е моментът за кой ли път да спомена отново мотото на Европейския съюз, на който сме горди членове, мото, което често пъти забравяме – „Единство в многообразието“. Културата е да приемем различните, да можем да работим, да живеем и да вървим напред заедно с тях. Когато постигнем това, дипломацията ще е винаги успешна“, каза още министър Тодоров. Той бе категоричен, че без култура дипломацията винаги ще има проблеми, но и без дипломация цивилизацията ни няма да оцелее. „Затова съм изключително щастлив всички ние да се съберем днес за тази тема за културната дипломация и Балканите, която намирам по някакъв начин за иронична. Защото преди малко повече от сто години Балканите са показали, че дипломацията не е била най-голямата им сила, ако си припомним как е започнала Първата световна война. Днес обаче сме различни и може би точно днес е важно от Балканите да започнем и да покажем на света силата на културната дипломация. И нека никога не забравяме, че без значение колко е добър всеки един от нас, напред можем да продължим само заедно“, каза още министър Тодоров. Той изказа благодарности на организаторите от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките и от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката, на партньорите на събитието, както и на домакините от Националната галерия. По мнението му този тип организация показва, че можем да направим много неща, когато ги правим заедно, затова и му се иска следващият път съорганизаторите да бъдат още повече.

  „Специално благодаря на колегите ни от Държавния културен институт към министъра на външните работи, който е член на Европейската мрежа на националните културни институти и заедно с културните институти към Министерството на културата подпомага културната дипломация на България по изключителен начин“, посочи министър Тодоров и призова заедно да продължим напред.

  Преди министър Тодоров към участниците и гостите се обърна и гл. ас. д-р Александра Миланова, научен координатор в Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя сподели, че събитието се провежда и в контекста на честванията на 155-годишнината от създаването на БАН, най-старата институция в съвременна България. Гл. ас. д-р Миланова изказа благодарности към Министерството на културата и на Министерството на външните работи в лицето на настоящите им ръководители за това, че „извеждат културната дипломация във фокуса на международния външнополитически дискурс“. „Очевидно е, че сме убедени в потенциала на културата като средство за изпълнение на външнополитическите цели и в международните отношения, това и бе мотивацията да защитим проекта пред Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката“, посочи гл. ас. д-р Миланова. По думите ѝ с важната крачка, която министерствата на културата и на външните работи направиха в края на 2023 г., подписвайки стратегическо споразумение за подобряване на дейността на Българските културни институти в чужбина, държавата показа ясна визия и конкретни мерки и политики за постигането на по-добра координация с приоритетите на българската външна политика. А също и даде ясна заявка, че културната дипломация е приоритет за нас.

  „Културното многообразие и общуване в европейски и в глобален план укрепват многостранното сътрудничество за утвърждаване на общочовешките ценности и блага в противовес на конкуренцията и съперничеството, заплахите от дезинформация, фалшивата пропаганда, зловредните хибридни действия, икономическото неравенство и климатичните промени”,  акцентира Невяна Митева, зам.-министър на външните работи. По думите ѝ ролята на културната дипломация е ключова в прилагането на практика на духа и ценностите на европейското културно наследство и образованието, които са основни признаци и ценности на многообразието. Според нея именно тези ценности са особено важни за региона на Югоизточна Европа и Балканите, доколкото културата и образованието са обединяващи, а не разделящи фактори за гражданите и техните народи.

  Ярослава Бубнова, директор на Националната галерия, също приветства участниците и обърна внимание на факта, че музейната среда, особено днес, е територията, на която се срещат различните култури, които могат да са много древни, но могат да са и съвсем съвременни и актуални.

  Снежана Йовева – Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България бе модератор на първия панел на конференцията, която продължава днес до 18 ч.

  Събитието се организира от Института за балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките с подкрепата на Министерството на културата и в институционално партньорство с Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България и Националната галерия.

  В конференцията участват изтъкнати лектори, специалисти по темата, сред които директорът на Европейската мрежа на националните културни институти (European Union National Institutes for Culture – EUNIC), генералният секретар на Глобалната мрежа за публична дипломация (GPDNet), генералният директор на Центъра за африкански изкуства и цивилизация (Centre for Black and African Arts and Civilization – CBAAC) към Министерството на изкуствата, културата и креативната икономика на Федерална република Нигерия, представители на академичната общност и културния сектор от четири континента.

  Сред официалните гости са представители на дипломатическия корпус у нас. Конференцията се провежда в панорамната зала на Националната галерия – Квадрат 500. Събитието се реализира в рамките на проект „Културната дипломация на Балканите през XX и XXI век: постижения, проблеми, предизвикателства за бъдещето“, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката на Република България.




Водещи новини

Времето