България е лидер в износа на земеделски продукти за Китай сред страните от Централна и Източна Европа. Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов на среща в МЗХ с Ду Дзяхао - председател на Комисията по земеделие и въпросите на селските райони на Общокитайското събрание на народните представители (ОСНП) на Китайската народна република. Министърът отбеляза, че през 2023 г. стойността на износа на селскостопански продукти е нараснал два пъти, спрямо 2022 г., като най-голям принос за това имат значително увеличените доставки на царевица и слънчоглед. „През 2023 г. търговията със селскостопански и хранителни стоки между България и Китай е била на стойност 640.6 млн. щ. д., което е с близо 38 % над нивото от 2022 г. Около 47% от общия износ на България за Китай се формира от земеделски и хранителни стоки. Вносът на селскостопански стоки от Китай е намалял с 40 %, основно вследствие на по-малките доставки на негодни за консумация мазнини и ориз“, каза още земеделският министър.
Д-р Георги Тахов изтъкна, че традиционно доброто сътрудничество между България и Китай в областта на земеделието и храните се развива много активно и постоянно се разширява. По думите му, това се случва на принципите на равноправното партньорство между двете страни.
„През последните години Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните, съвместно с Генералната митническа администрация на Китайската народна република (GACC), работят интензивно за приключване на процедурите за изпълнение изискванията за внос в Китай на редица български селскостопански и хранителни продукти. Към момента имаме започнати 38 такива процедури, като 11 от тях вече са приключени с подписване на съответните протоколи и двустранно одобрение на съответните сертификати“, допълни още той.
По време на срещата министър Тахов изрази надежда, че приоритетно от страна на Китай ще бъдат одобрени процедурите за износ на българска пшеница и на пресни плодове. По тях се очаква компетентният орган на Китай да извърши анализ на риска.
От своя страна Ду Дзяхао заяви, че положителните стойности, които Китай и България отчитат при стокообмена на земеделски стоки, показват доверието между двете страни, а Китай ще продължи да насърчава разширяването на инвестициите в България.
В срещата участваха още: заместник-министрите на земеделието и храните Янислав Янчев и д-р Лозана Василева, заместник-председателят на Комисията по земеделие и въпросите на селските райони на ОСНП Уан Ган, а също извънредният и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България Дай Цинли.