5G проекти за детско здравеопазване и автоматизирана мобилност стартират с европейско финансиране

5G проекти за детско здравеопазване и автоматизирана мобилност стартират с европейско финансиране

Четири проекта с български участници ще бъдат финансирани от Механизма за свързване на Европа с общо 12 млн. евро. „За екипа на Министерството на транспорта и съобщенията като национален координатор на цифровия сектор от Механизма, е важно, че и четирите проекта, с които кандидатстваха наши организации, спечелиха финансиране“, коментира министър Красимира Стоянова. 

 „Виваком България“ ЕАД, община Бургас, университет „проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас и Югоизточен дигитален иновационен хъб ще модернизират и изграждат 5G инфраструктура в 34 отдалечени населени места в област Бургас, в които няма педиатри. Проектът 5GEDGE4HEALTH спечели европейско финансиране в размер на 3,2 млн. евро. Ще бъде направена връзка с Координационно-консултативния център по телемедицина, разположен в новоизграждащата се „Многопрофилна болница за активно лечение по детски болести „Св. Анастасия“ в Бургас. В 10 от предвидените в проекта населени места ще има стационарни центрове за здравно обслужване. В останалите 24 градове и села чрез специализирани 5G „свързани“ линейки ще се осъществяват дистанционни детски консултации, периодични прегледи и ще се оказва спешна медицинска помощ. Бъдещата инфраструктура ще позволява високоскоростни изчисления, бърза обработка и анализиране на пациентски данни в реално време, което ще подпомогне медицинските специалисти да вземат по-бързи и информирани решения.
По конкурс „5G покритие по транспортните коридори“ е финансиран проект 5G TRACKS с български участници „Виваком България“ ЕАД и Агенция „Пътна инфраструктура“. Те получават европейско финансиране в размер на 4,5 млн. евро. Целта е да се осигури непрекъснато 5G покритие за свързана и автоматизирана мобилност по коридора Ориент/Източно-Средиземноморски в трасето между Гърция, България и Турция. 

Проект 5G SAMITEA с български участници „А1 България“ ЕАД и летище София е финансиран с 3,9 млн. евро. Ще бъде изградена 5G частна и публична мобилна мрежа на летище София, която ще осигури услуги за комуникация, мобилност, сигурност и безопасност. В критични ситуации, мобилната частна мрежа на летище София ще осигурява достатъчен капацитет и ще предоставя достъп на български публични органи като полиция, пожарна, бърза медицинска помощ, звена за борба с тероризма и др.

По конкурса за проучване на възможностите за опорна свързаност на цифрови портали е финансиран проект BDGS – Balkans Digital Gateway Study с участник „Вестител“ АД. Дружеството получава финансиране в размер на 340 940 евро. Ще бъде направено проучване за балкански цифров портал с висок капацитет, свързващ Атина, София, Скопие и Букурещ в една мрежа. Ще бъдат търсени възможности за осигуряване на трансгранична свързаност. Целта е да се изготви стратегия за подобряване на достъпа до опорна свързаност в България, Гърция и Румъния; намаляване на цените чрез увеличаване на предлагането на услуги, включително чрез подводните кабели в Черно море; подобряване на свързаността  и др.
 

Водещи новини

Времето