ОБРЪЩЕНИЕ
по повод възобновената процедура по избор на главен прокурор на Република България и предстоящия Ден на европейския адвокат – 25.10.2024 г.
ОТ
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Благоевград
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Бургас
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Варна
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Велико Търново
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Видин
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Враца
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Габрово
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Добрич
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия - Кърджали
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Кюстендил
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Ловеч,
Председател на Адвокатски съвет – Монтана
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Пазарджик
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Перник
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Плевен
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Пловдив
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Разград,
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия - Русе
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Силистра
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Сливен
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Смолян
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – София,
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Стара Загора
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Търговище
Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Хасково
Председател на Адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Шумен
Председател на адвокатски съвет на Адвокатска колегия – Ямбол,
Уважаеми колеги,
Уважаеми дами и господа,
На 12.09.2024 г., почти две години след изтичане мандата на всички изборни членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), беше възобновена процедурата по избор на нов главен прокурор на Република България.
Въпреки обществените и професионални призиви към членовете на ВСС да спрат процедурата по избор на нов главен прокурор, която е лишена от легитимност и обществено доверие, тъй като се провежда от орган с отдавна изтекъл мандат, в последния ден за номинации – на 11.10.2024 г., беше издигната една единствена кандидатура за нов главен прокурор: тази на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Издигането на една кандидатура, която не се ползва с безспорен професионален авторитет и с доверие в обществото, създава усещането за нагласеност на процедурата и предрешен избор.
Това, обаче, вече сме го виждали и знаем какъв е резултатът. Примерът с „избора“ и „освобождаването“ от длъжност на последния главен прокурор е достатъчно показателен защо нито един избор и нито една процедура не трябва да се провежда по този начин. Когато нито номинацията, нито изборът са съобразени с принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, винаги ще има съмнения къде и как са взети решенията за конкретния избор и доколко именно легитимният орган ги е приел.
Винаги ще има съмнение и когато изборът се провежда от орган, чиято независимост и безпристрастност не е гарантирана – дори само поради обстоятелството, че Висшият съдебен съвет е с отдавна изтекъл мандат.
Всичко това е резултат от дълбоката конституционна, политическа, институционална и обществена криза, в която се намираме.
Последните промени в Конституцията, критикувани преди приемането им от правната общност, в голямата си част бяха обявени за противоконституционни, с което допълнително се блокира възможността за нормалното функциониране на държавата и се наруши балансът между законодателната, изпълнителната и съдебната власти.
Стигна се до там, че всеки от органите в държавата на практика не изпълнява задълженията, вменени му от Конституцията и законите на Република България, и се прехвърля отговорността между един и друг орган. Множество органи – не само ВСС и Инспекторатът при ВСС, действат в условията на изтекъл мандат, което създава усещането за липса на държавност, за узурпиране на властта и упражняването ѝ „безсрочно“ и безконтролно.
Какво е разрешението?
Всеки орган у нас да изпълни законовите си задължения своевременно, в условията на прозрачност, откритост и обоснованост, така че да няма никакви съмнения, че формалното спазване на процедури прикрива предварително взети решения от лица, които не са част от състава на съответния орган.
Народното събрание, Общото събрание на съдиите, на прокурорите и следователите – да излъчат свои представители за нов Висш съдебен съвет.
Действащият Висш съдебен съвет – да прекрати откритата процедура по избор както на главен прокурор, така и на председател на Върховен административен съд до сформирането на нов Висш съдебен съвет, за да осигури възможност новоизбраният ВСС в рамките на своя мандат, да започне нова процедура и да направи легитимен избор на най-важните органи в съдебната система, като даде възможност за номинации на кандидати от всички органи с правомощия за това.
Призоваваме единственият кандидат за главен прокурор – и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, да оттегли номинацията си и участието си в процедура, която е предрешена, лишена от легитимност и е на път окончателно да разруши институционалния авторитет на Прокуратурата на Република България, на съдебната система, а и на държавността като цяло. Акт на правна съвест и морална доблест е да не се приеме номинация и предстоящ избор в процедура от орган с изтекъл мандат, когато липсва безспорно обществено доверие за единствения кандидат. Акт на правна съвест и морална доблест е Борислав Сарафов да удържи думата си, заявена във връзка с избора му за изпълняващ функциите на главен прокурор след отстраняването на последния главен прокурор Иван Гешев. Вярваме, че с подобен акт единственият кандидат ще възстанови част от изгубеното доверие в органите на съдебната система, като даде възможност на новоизбран Висш съдебен съвет да проведе нова процедура, съобразена с принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост.
Призивът е към тези, които могат да вземат лично, свободно и честно решение по вътрешно убеждение – независимо от външни влияния.
Задължение на адвокатурата е не само да защитава правата и законните интереси на всички граждани и юридически лица, но и всеки път, когато са поставени на изпитание устоите на демократичната държава, да реагира – за да бъде съхранена правовата държава. Изразяването на позиции, с които се фокусира вниманието на обществото върху проблеми и процеси, които се извършват в разрез с основните ценности на правото, каквито са изискванията за прозрачност, демократичен, свободен и обоснован избор и надлежно функциониране на органите на държавата и опитите тези становища да бъдат политизирани с внушения за „овладяване“ или зависимости от различни лица извън адвокатурата намираме за недопустимо посягане на независимостта, свободата и самоуправлението на адвокатурата, както и на устоите на демокрацията.
Обръщаме се с призив към всички колеги адвокати и към всички граждани да излязат на мирен протест на 25.10.2024 г., от 12.30 ч., пред сградата на Съдебната палата в гр. София или пред съдебните палати в своя град, с което заедно да изразим несъгласието си с продължаващата нелегитимна процедура по избор на главен прокурор, с продължаващата конституционна, политическа и институционална криза, която руши устоите на демокрацията и правовата държава.
Денят 25-ти октомври е особено подходящ.
На 25-ти октомври се отбеляза Денят на европейския адвокат и европейските правни общества, а тази година темата е независимостта и самоуправлението на адвокатурата и приноса ѝ за по-силни демокрации (Independent lawyers, stronger democracies).
Нека бъдем заедно и да покажем, че сме общност, ангажирана с проблемите на обществото, защото правосъдието е висша ценност за хората, чиито интереси сме призвани да защитаваме.
Отправяме и призив към всички български граждани да се присъединят към нас на мирен протест на 25.10.2024 г., 12.30 ч., в защита на правовата държава.