Официална позиция на Висшия адвокатски съвет по повод публикация във вестник „Капитал“ от 15.10.2024 г.

Официална позиция на Висшия адвокатски съвет по повод публикация във вестник „Капитал“ от 15.10.2024 г.

По повод публикация във вестник „Капитал“ от 15.10.2024 г. със заглавие „ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ БАВНО, НО СИГУРНО ОВЛАДЯВА И АДВОКАТУРАТА“ и изразени публично позиции от Петър Славов, резервен член на Висшия адвокатски съвет, че „Метастазите на Делян Пеевски са из цялата държава. Адвокатурата няма как да бъде пощадена“, и направените в статията внушения за зависимост на Висшия адвокатски съвет от политически фигури, Висшият адвокатски съвет е длъжен да заяви следното:

Висшият адвокатски съвет е колективен и независим конституционно уреден орган на самоуправляващата се адвокатура, която е част от съдебната система. Висшият адвокатски съвет се конституира в рамките на самоуправляващата се адвокатура и няма как да бъде политически зависим от когото и да било. Всякакви подобни внушения за „зависимости“ показват дълбоко непознаване не само на същността на адвокатурата като част от съдебната власт, но и на традициите на българската адвокатура, която е успявала да отстои своята независимост.

Висшият адвокатски съвет като колективен орган приема информирани и правно обосновани решения, въз основа на юридически аргументи и формирано мнозинство от основните членове на Висшия адвокатски съвет в съответствие с предвидените в Закона за адвокатурата правила.

Висшият адвокатски съвет оповестява публичните си позиции, становища и обръщения след като бъде взето решение за това и когато намери това за подходящо и своевременно. Така своевременно – още на 12.09.2024 г., Висшият адвокатски съвет прие решение и въз основа на него отправи принципно и аргументирано възражение срещу възобновената процедура за избор на нов Главен прокурор (Обръщение на Висшия адвокатски съвет по повод възобновената процедура за избор на главен прокурор от Висшия съдебен съвет (vas.bg).

Опитът за налагане на Висшия адвокатски съвет на становища на отделни членове и в частност на резервни членове, които нямат право на глас и не могат да участват във формиране и в изразяване на волята на Висшия адвокатски съвет, обосновани с изцяло политически цели и публичното разпространяване пред медии на неверни обстоятелства относно начина на обсъждане и вземане на решения от Висшия адвокатски съвет, намираме за недопустим опит за политическо въздействие върху Висшия адвокатски съвет за да изрази позиция с едно или друго съдържание.

За избягване на всякакво съмнение Висшият адвокатски съвет заявява, че не подкрепя искането да бъде отправен призив към органите с правомощие да сезират Конституционния съд с искане за тълкуване на Конституцията, да тълкуват чл. 130а, ал. 5, т. 6 от КРБ и чл. 130а, ал. 2, т. 7 поради следното:

  • Конституционният съд вече се е произнесъл с Определението на КС от 24.07.2023 г. по конст. д. № 9/2023 г. (и присъединеното към него конст. д. № 11/2023 г.), с което е отклонил искането за даване на отговор на въпроса Конституционно допустимо ли е Висш съдебен съвет … да взема решения, включително по отношение на председателите на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и на всички други административни ръководители в органите на съдебната власт?“, тъй като вече се е произнесъл, че ВСС може да упражнява правомощията си в цялост и след изтичане мандата на изборните му членове.
  • Висшият адвокатски съвет няма съмнение, че конституционно определените органи да искат тълкуване на Конституцията (Президент, Главен прокурор, Върховен касационен съд, Върховен административен съд и 1/5 от народните представители) имат достатъчно правен и институционален капацитет да преценят дали са налице основания за искане за тълкуване и че могат да го направят в рамките на своите институционални правомощия, без да бъдат призовавани – и то от друга институция, каквато е Висшият адвокатски съвет, който има институционално уважение и доверие към тях.
  • Искането за тълкуване няма да реши основния въпрос – процедурата по избор, провеждана от ВСС, да бъде спряна. Защото при искане за тълкуване на Конституцията конкретното производство не се спира.

Заявили сме още на 12.09.2024 г. и изрично напомняме отново, че считаме за обществено недопустимо, макар да е правно възможно, провеждането и продължаването на процедура на нов Главен прокурор от този Висш съдебен съвет (Обръщение на Висшия адвокатски съвет по повод възобновената процедура за избор на главен прокурор от Висшия съдебен съвет (vas.bg).

Висшият адвокатски съвет още през 2019 г. е посочил на какви професионални и етични изисквания следва да отговаря който и да било кандидат за главен прокурор (Обръщение на Висшия адвокатски съвет относно избора на нов главен прокурор на Република България (vas.bg), които оттогава са възприети от много представители на правната общност като стандарти, на които трябва да отговаря всеки кандидат:

  • Да е високообразован юрист със задълбочени теоретични (на академично ниво) и практически познания по специфичните конституционни функции на прокуратурата;
  • Да познава съвременните тенденции в развитието на прокурорската институция и да има волята да ги провежда в практиката;
  • Да работи за утвърждаване на принципите на независимост, законност, безпристрастност, ефективност и справедливост в работата на прокуратурата;
  • Стриктно да се придържа към спазване на конституционните принципи и норми, европейските правила и общочовешки ценности;
  • Да зачита и да е зачитал и в досегашния си професионален и личен живот върховенството на закона и правото, правата, свободите, честта и достойнството на човека;
  • Към момента на избора да не заема пост в ръководството на политическа партия, парламента или правителството;
  • Да е заслужил обществен авторитет с принципност, честност, почтеност и личен морал;
  • Да уважава и отдава заслуженото на адвокатурата и отделните адвокати, като необходими и задължителни участници в правната система, без които е невъзможно нормалното функциониране на всяка правова държава;
  • Да е разпознаваем естествен лидер на цялата правна общност, човек с богата култура и ерудиция, с неоспорими морални и етични качества.

Възприетите от Висшия адвокатски съвет стандарти към участниците в процедурата по избор на Главен прокурор, са прилагани последователно от Висшия адвокатски съвет при изразяване на конкретни становища за конкретен кандидат в хода на процедурата по избор съобразно изискванията на Закона за съдебната власт.

Такъв ще бъде институционалният подход на Висшия адвокатски съвет и относно настоящата кандидатура за Главен прокурор, ако процедурата продължи от Висшия съдебен съвет и се стигне до представяне на концепции и изслушване на кандидата. Несъответствието на кандидата със стандартите може да бъде преценено единствено в рамките на процедурата, въз основа на конкретни установени факти, отговори на въпроси и изразени становища от кандидата.

Висшият адвокатски съвет не е политически орган, не е сдружение с нестопанска цел, а институция и действа само институционално в рамките на законовите си правомощия.

Висшият адвокатски съвет няма да допусне каквото и да било вмешателство, принуда или външно въздействие в дейността си, включително чрез публично оповестяване на неверни факти, които по същината си уронват престижа на цялата адвокатура, за да бъде принуден да вземе едно или друго решение. Отговорността за това е изцяло на съвестта на авторите им.

ВИСШ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ

Водещи новини

Времето