Зам.-Министър Петкова: Социалното Предприемачество Е Значим Фактор За Развитието На Всяка Икономика

Зам.-Министър Петкова: Социалното Предприемачество Е Значим Фактор За Развитието На Всяка Икономика

„Социалните предприятия и социалното предприемачество са значим фактор за просперитета на всяка икономика с потенциала си да повишат знанията и уменията на наетите от уязвимите групи и да подготвят кадри за реалния бизнес“. Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Румяна Петкова по време на откриването на 12-ия Европейски форум на субектите на социалната и солидарна икономика. Той се организира в периода 15 – 17 октомври в гр. Банкя от Националния съюз на трудово-производителните кооперации с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика.


Заместник-министър Петкова определи форума като пример как институциите и гражданският сектор могат да обединят сили, за да подпомогнат хората от уязвимите групи да преодолеят социалното изключване и подобрят своето благосъстояние. „Събития като настоящото са един от начините работодателите и обществото да се запознаят с техните специфични възможности и да осъзнаят, че те могат да допринесат за развитието на всеки бизнес“, каза тя.


Румяна Петкова подчерта, че инвестирането в развитието на сектора на социалната икономика е приоритет за Министерството на труда и социалната политика. „Целта на държавната политика е да създаде условия за ефективна подкрепа на хората в неравностойно положение, която да насърчи техния самостоятелен начин на живот“, увери заместник-министърът.


Тя посочи, че около 300 милиона лева са осигурени от държавния бюджет и Европейския социален фонд плюс за програми и мерки, насочени към мотивация и подготовка за работа на хората от уязвими групи, включително и с увреждания. Средствата могат да се използват за повишаване на тяхната квалификация и преквалификация, наставничество, адаптиране на работните места и за мерки в подкрепа на заетостта. „Благодарение на проекта „Развитие на социалната икономика“, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, регистрираните социални предприятия в България само за година и половина се увеличиха почти трикратно и вече вписаните в регистъра са 118“, съобщи тя.


В рамките на изложението своята продукция и услуги ще представят около 30 трудово-производителни кооперации, социални предприятия, неправителствени организации и университети. Консултации и информация на социални предприятия ще предоставя екипът на Регионалния център за развитие на социалната икономика – гр. Благоевград. В рамките на събитието ще се състои и научно-практическа конференция, която ще очертае перспективите за развитието на трудово-производителните кооперации като субекти на социалната и солидарна икономика.

Времето