С Решение № 1058/10.10.2024г., Комисията установи извършено нарушение на чл. 15, ал. 1 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз и наложи имуществени санкции в общ размер на 56 590 лева на „Тотал Ел Си“ ЕООД и С.И.И.
Установеното нарушение представлява картел за манипулиране на 22 обществени поръчки от страна на дружествата „Тотал Ел Си“ ЕООД и „Най 2015“ ЕООД, заедно с техния общ консултант, в периода от 31.03.2020 г. до 16.09.2021 г. Същото има за цел предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията на пазарите на търговия на едро с цветя, декоративна растителност и посадъчен материал, както и на дейностите по оформяне и поддържане на зелени площи на територията на страната.
Нарушението е извършено с активното съдействие на общия консултант на участниците в процедурите за възлагане, чрез който същите са обменяли информация относно пазарното си поведение. Консултантът е изготвял и подавал документите за участие в процедурите, като е съобразявал установения между тях принцип за разпределение на поръчките. Независимо че консултантът не е участник в процедурите по възлагане, същият е съизвършител на нарушението и носи същата отговорност като останалите извършители.
Нарушението представлява картел както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като същото може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки. В рамките на производството КЗК си сътрудничи с Европейската комисия и съгласува решението, във връзка с изискванията на Регламент (ЕО) № 1/2003 относно изпълнението на правилата за конкуренция, предвидени в чл.101 и чл.102 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС).
За установеното нарушение Комисията наложи имуществени санкции в размер на 10% от оборота на извършителите, като приложи и увеличение в размер на 10% за нарушаване на чл. 101 от ДФЕС.
Производството е образувано по сигнал от Община Габрово, в който се изразяват съмнения и се представят доказателства за манипулиране на обществена поръчка за доставка на цветя и декоративна растителност. Това е поредния случай, в който КЗК е сезирана от възложител, установил в хода на провеждана от него процедура някои от индикаторите за манипулиране, посочени в приетите през 2020г. Насоки за противодействие срещу тръжните манипулации. Същите са публикувани на интернет страницата на КЗК и са ценен помощник на възложителите при организиране и провеждане на процедурите за възлагане на обществени поръчки.
Приемането на Насоките и провежданите обучения на възложители през последните години са в изпълнение на заложения приоритет в антитръстовата дейност на Комисията за борба с тръжните манипулации. Усилията на Комисията в тази сфера водят до подобряване на сътрудничеството с възложителите, вследствие на което все по-често същите установяват индикатори за манипулиране на провежданите от тях процедури и се обръщат към Комисията. Резултатът от това сътрудничество са повечето образувани производства и предварителни проучвания за установяване на тръжни манипулации.
Тръжните манипулации водят до премахване на ефективните механизми на конкуренцията, изкуствено повишаване на цените, понижаване на качеството и иновативността на предлаганите стоки и услуги и/или до ограничаване на доставките, увреждайки по този начин обществения интерес от получаване на качествени публични блага и услуги. Ето защо предотвратяването, установяването и санкционирането на тръжните манипулации има съществено значение за ефикасното разходване на публични средства, поради което е приоритет в антитръстовата дейност на КЗК през последните години. Поредна стъпка в тази насока е предстоящия семинар за възложители, организиран от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и КЗК през месец ноември. Информация за него ще бъде публикувана на интернет страницата на Комисията.
Пълният текст на решението е достъпен в публичния електронен регистър на КЗК на интернет адрес: https://reg.cpc.bg/.