„Голяма награда за наука на Българската академия на науките“ беше връчена за първи път на 12 октомври на церемонията по повод честването на 155-годишнината на БАН. Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН удостоява акад. Вася Банкова с “Голямата награда за наука на БАН” за 2024 г., съобщи председателят на Академията акад. Юлиан Ревалски.
Наградата на БАН ще се връчва всяка година в една от следните три области – природо-математически и инженерни науки, науки за живота и социални и хуманитарни науки. Отличието тази година се присъжда в областта на природо-математическите и инженерни науки. Шестима световноизвестни учени участваха в това състезание, обяви председателят на Комитета за определяне на наградата акад. Христо Цветанов и връчи статуетка, изработена от доц. Емил Бачийски от Националната художествена академия.
В този момент на признание за мен съм преизпълнена с благодарност за високата оценка, каза на церемонията акад. Вася Банкова. Много съм щастлива, допълни тя и поясни, че признанието е и за групата и института, в който работи – за цялата Академия.
Научна област: Химия на биологично-активни природни вещества
Обект на изследванията: Изследвания върху пчелния клей (прополис)
Институт по органична химия с Център по фитохимия на БАН
Акад. Вася Банкова е български учен с впечатляваща изследователска дейност и оригинални научни приноси върху пчелния клей и е ръководител на световноизвестна българска научна школа. Акад. Вася Банкова получава наградата за нейните оригинални и световно признати научни приноси по химия на биологично-активните природни вещества (създаване на нова концепция и нови подходи за прополиса като природен продукт с изменчив химичен състав, зависещ от растителния източник; доказване на въздействието на прополиса като сложен и комплексен природен продукт, а не толкова на една или друга негова съставка; изграждане на Стратегия за дерепликация на типа прополис според растителния източник на базата на газхроматографски – масспектрален анализ, в търсене на нови биоактивни вещества).
Научните постижения имат и реализирани приложения със значителен социален ефект – създаване на нова концепция за стандартизация и качествен контрол на прополиса, приета и препоръчана за световно прилагане от Международната комисия по меда, и разработване на метод и създаване на водоразтворима форма на прополис, защитена от Патентното ведомство на Република България като „полезен модел“.
Процедурата по определяне на Голямата награда на БАН се организира и ръководи от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК). Голямата награда за наука на БАН се присъжда на учен от българска научна организация или българско висше училище за изключителни постижения в областта на науката, получили високо международно признание.