Работна група на МЗХ, МТСП и браншови организации обсъди проект на методика за социалната условност

Работна група на МЗХ, МТСП и браншови организации обсъди проект на методика за социалната условност

Получаването на директните плащания от земеделските стопанства в пълен размер ще бъде обвързано със спазването на трудовото законодателство от 2025 година.  Държавен фонд „Земеделие“ ще получава данни от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“   дали фермерите спазват правилата за условията на труд и заетост и нарушенията ще се отразяват като намаление на директното подпомагане. 
Спазването на трудовото законодателство или т. нар. „социална условност“ бе въведено с европейски регламент и обвързването с получаване на пълния размер на директните плащания е включено в стратегическите планове на всички държави членки. При разработването на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. България се възползва от максимално възможният срок за въвеждане на санкционен режим при неспазване на социалната условност. В резултат правилата за социалната условност ще се прилагат с проверки и санкции от 1 януари 2025 г.
На проведената среща на Работната група, определена със заповед на министъра на земеделието и храните за разработването на методика за прилагане на социалната условност, заместник-министрите Лозана Василева и Янислав Янчев и експерти от МЗХ  представиха проекта на методиката за намаленията при неспазване на изискванията, свързани с условията на труд и заетост. В онлайн среща като членове на работната група участваха представители на синдикатите,  браншови организации от сектор „Земеделие“, експерти от Министерството на земеделието и храните, Министерството на труда и социалната политика, Държавен фонд „Земеделие“, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. 
Заместник-министър Янислав Янчев подчерта, че социалната условност няма да доведе до нови допълнителни изисквания и проверки в земеделските стопанства. Ще се следва прилаганото до момента законодателство. Проверките за условията на труд както и досега ще се правят от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и данните ще се изпращат в ДФЗ. 
Експерти разясниха, че в проекта на методиката е разписано, ако през календарната година на плащането е влязло в сила наказателно постановление или съдебно решение за нарушение на трудовото законодателство, това да се отрази с намаление на директното подпомагане за съответния земеделски производител. Ако е установено нарушение, при определяне на намалението ще се отчита степен, тежест и повторяемост.
На дискусията браншовите организации отправиха въпроси и препоръки по проекта.

Времето