06.10.2024
Министерства, агенции, общини и неправителствени организации в обществена полза могат да изпращат предложения и инициативи за включване в Петия национален план за действие по инициативата „Партньорство за открито управление“ до 15 ноември.
Предложените мерки трябва да следват принципите на инициативата – прозрачност, гражданско участие, отчетност, технологично обновление, и да засягат тематичните области „почтеност и борба с корупцията“, „прозрачност и достъп до информация“, „гражданско участие“, „отворени данни“. Задължителен критерии за включване на подадените предложения в националния план е партньорството между държавна институция и гражданска организация при планирането, изпълнението и мониторинга на мерките.
Глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“, в която България членува от 2011 г., е основана на идеята, че отвореното управление е по-достъпно, по-отзивчиво и по-отговорно към гражданите, а подобряването на диалога между тях и правителството носи видими и съществени ползи за цялото общество.
Подготовката на Петия национален план съвпада с откриването на нова писта за мащабни идеи - инициативата „ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО“, активираща една от основните цели на Стратегията 2023-2028 на „Партньорство за открито управление“.
„ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО“ дава възможност за предложения на национално или местно ниво в 10 идентифицирани области:
- достъп до информация;
- антикорупция;
- гражданско пространство;
- климат и околна среда;
- дигитално управление;
- фискална отвореност;
- пол и включване;
- справедливост;
- свобода на медиите;
- гражданско участие.
Водеща роля и двигател на предложените мерки следва да са публичните институции, в партньорство с гражданския сектор. Мерките могат да залегнат в националния план или да бъдат извън неговите тематични параметри и време за изпълнение.
Предложения за Петия национален план по „Партньорство за открито управление“ можете да подавате чрез попълване на електронно генерираната форма на следния линк.