Прекомерната сеч, незаконните пътища, системното бракониерство и безразборен офроуд са част от сигнала от ловци и служители за едно от най-богатите държавни ловни стопанства, където се разполага и някогашната резиденция на Тодор Живков, „Витошко-Студена“. Държавното ловно стопанство е оглавявано от бившия директор на ДЛС „Искър“, където години наред беше неразрешаван проблемът с незаконния строеж на Румен Гайтански – Вълка, инж. Мирослав Джупаров. Едно от престъпленията е заснето на видео (вижте горе): капани за дивите свине, чийто улов в този период на годината е незаконен. Джупаров и прекият му ръководител, директорът на Югозападното държавно предприятие отрекоха пред „Биволъ“ наличието на каквито и да било нарушения, уверявайки, че става дума за клевета и нелепи обвинения.
Диви свине в капани, избити сърни
На 5 октомври 2024 г. започва ловният сезон, но в някои ловни стопанства имат собствен график. Едно от поредните престъпления, извършвани на територията на Държавно ловно стопанство „Витошко-Студена“, което се намира изцяло на държавния природен парк „Витоша“, е свързано с поставянето на капани за залавяне на живи диви животни, което е забранено от чл. 65 т.2 от Закона за лова и опазването на дивеча. Според сигналоподателите, тези „неправомерни действия“ са вече довели до нарушаване на Закона за лова и всички европейски директиви за забрана на улов с капани.
„Това е особено тежко нарушение, доколкото има национален проблем с африканската чума по свинете, която е довела до драстичното намаляване на популацията на дивата свиня в цяла България“,
ютвърдят авторите на сигнала до „Биволъ“, пожелали анонимност.
Според тях в стопанството е започнало разпространението на африканска чума по свинете, след като се транспортира жив дивеч от една зона с установено наличие на заболели животни в друга. Твърди се, че свинете се превозват към оградата за дивеч в Букова Глава край гр. Брезник.
Така според ловците и горските, „се обрича този вид на гибел в неговото естествено местообитание“. Налице според тях е „обездивечаване на един район за сметка на друг, въпреки ниската численост на дивата свиня и старанието от страна на служителите да бъде популацията възстановена“.
Недоволство има и сред ловните среди. Защото според тях става дума за „лишаване от лов на голям брой ловци“ от граничещите дружинки със стопанството, като непосредствено преди откриването на ловният сезон на 5 октомври 2024 г. се улови дивеча.
„В ловните участъци на дружинките се полагат огромни грижи за този вид дивеч от страна на ловците, които ловуват в тях“,
пише в сигнала.
Капаните обаче според ловците са в близост до хранилки, които дивеча посещава най-често. На кадрите, с които „Биволъ“ разполага, са заснети капани, заредени с царевица за примамка, като в един от тях има и уловени прасета.
Един от капаните със заловени диви прасета на територията на ДЛС "Витошко-Студена" и местоположението му с координатите на Google Maps
Хранилките в близост не се зареждат с фураж, за да може по-бързо прасетата да се хващат в капаните, заредени с царевица.
Според подателите на сигналите, вкл. този до „Биволъ“, отговорност за тези престъпления срещу фауната носят конкретни лица, а именно: главният лесничей инж. Атанас Дарелов и директорът на ДЛС „Витошко-Студена“ инж. Мирослав Джупаров. Двамата са били сред горските, които са работили с фирмите на олигарха Румен Гайтански – Вълка в ДЛС „Искър“.
Споменати са и в разследването на „Биволъ“ от 4 август 2023 г. (вижте долу) за скандалните смени на кадри в горите по партиен признак.
Дървената мафия на ГЕРБ – ДПС впрегна и “Промяната” в овладяването на горите
„Въпросните биват яростно защитавани и оневинявани по всичките им нарушения и пропуски“,
констатират сигналоподателите ни по повод политическия чадър над високопоставените горски служители.
„За да прикрие капаните и ограничи достъпа на свободните граждани до местата с тях директорът ползва извинението, че е брачният период на благородния елен и не трябва да се безпокои дивеча“, гласи сигналът до „Биволъ“.
За целта се изпраща писмо-заявление до Регионална дирекция по горите (РДГ) „Кюстендил“ за забрана и ограничение на достъпа до горската територия по определени маршрути за срок до три месеца.
“По този начин печели време и място за улов на диви прасета и симпатиите на неговите началници , че охранява добре горската територия“,
пише в сигнала за действията на Джупаров.
Капаните се намират в м. Ябълките – зем. Боснек, м. Вуков кръст – зем. Кладница, м. Шаварко- зем. Ярлово , зем. Горна Диканя и м. Букова глава- зем. Брезник. По информация на ловци и служители вече има поставени капани в пограничните райони, които ще ощетят и дружинките в съседство.
Капаните с фураж на територията на ДЛС "Витошко-Студена"
Снимковият материал и видео клиповете са заснети на 27 септември 2024 г., като за всеки заснет капан информаторите на „Биволъ“ разполагат с точна информация: съответните местоположение на google картите, местност и землище.
Сред доказателствата за липса на контрол при опазването на дивеча са множеството намерени убити животни след бракониерски лов. По повод наличието на такива животни, са подавани и сигнали от служители, които устно са сигнализирали на директора на стопанството, но реакция и действия не са последвали.
За две от престъпленията са заснети: убити сърни и капани за дивите свине, чийто улов е незаконен. Виждат се диви прасета в един от капаните, има риск от обездивечаване и разпространението на африканската чума по свинете.
Целта да се потулват нередностите според местните е да не се проваля ловният сезон. Служителите не са допускани до VIP-ловците, сред които са високопоставени държавни служители, магистрати и олигарси.
Директорът на ДЛС “Витошко-Студена” инж. Мирослав Джупаров (Снимка: Министерство на земеделието и храните)
Пред „Биволъ“ инж. Джупаров отрече да нарушения. Капаните се слагали с цел разселване, опресняване на кръвта при прасетата и за залавяне на хищниците. Диви свине не се транспортирали към оградата „Букова глава“ (гр. Брезник), защото заповед на министъра на земеделието и храните го забранява: „Нали не мислите, че аз ще си позволя да не изпълнявам заповедта на министъра?“.
„Се ловува само и единствено с надлежно издадени разрешителни, заплаща се за лова по установения ценоразпис“,
твърди Джупаров, запитан за подозрението, че се потулвали нарушенията да се уреди сезона за високопоставени лица.
Директорът на Югозападното Държавно предприятие и бивш ресорен зам.-министър на земеделието Валентин Чамбов нарече сигналите
„клевети“ и „атака срещу ловното стопанство“.
Готов бил Министерството на земеделието да проведе нови проверки във „Витошко Студена“ и заради дивите свине, с което „да изхарчим още десетки хиляди“. По думите му капаните били установени и стопанисвани по законовия ред, установила проверката на ЮЗДП в качеството на принципал на „Витошко-Студена“. „За съжаление, при лова има убити животни…“, констатира Чамбов по повод снимките на убития дивеч.
Джупаров също така увери, че по време на работата му в ДЛС „Искър“ не е съдействал по никкаъв начин на фирмата, свързана с Гайтански. Според него дори договорът на фирмата е бил не с ловното стопанство, а с ЮЗДП:
„Каквото е решавано там, е решавано там“.
„Спрял съм всички строително-ремонтни дейности и по мое време такива там не са извършвани“, увери Джупаров.
Проверки с участие на ДАНС не открили престъпна сеч
На 22 април 2022 г. представителите на Фондация “Да запазим горите” Александър Дунчев и Атанас Русев изпращат писмо до председателя на Държавна агенция “Национална сигурност” (ДАНС) Пламен Тончев, министъра на земеделието Георги Тахов, министъра на околната среда и водите Петър Димитров. То е по повод изпратените от фондацията сигнали за издаване на позволителни за сеч на вековни букови гори в ДЛС Витошко-Студена, с които „в нарушение на Закона за горите се надвишават със стотици кубици дървесина допустимите обеми за сеч по Горскостопанския план на стопанството, бяха извършени проверки от Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), при които нарушението е прикрито с довода, че има грешки в горскостопанския план“:
„С това установените от нас нарушения са узаконени, а незаконната практика затвърдена“.
Сигналоподателите искаха незабавно да се потърси наказателна отговорност както от служителите на ДЛС Витошко, допуснали нарушенията, както и горските инспектори, които са ги прикрили с проверките си:
Вижте целия сигнал тук: Bivol_Vitoshko_Studena
“Основание за това искане черпим от административната и съдебна практика, която показва, че в редица други сходни случаи горските инспектори на ИАГ и РДГ, вкл. на РИОСВ към МОСВ, са спирали незаконните позволителни и са наказвали с глоби нарушителите, и то за значително по-малки превишения от по 10-20 м3, докато в ДЛС Витошко става дума за превишения от стотици кубици!“
Според Дунчев и Русев във всички тези случаи става дума основно за санкциониране на частни лесовъди, докато върху държавните лесовъди, вкл. в ДЛС Витошко-Студена,
„очевидно се разпъва институционален чадър“.
Като доказателства се споменават актове на ИАГ и съответните съдебни решения, с които са наложени санкции именно за издаване на позволителни за сеч или реализиране на сечи с обеми, надвишаващи допустимите обеми за сеч за съответната гора по приложимия горскостопанския план (ГСП). Тези нарушения се санкционират от инспекторите на ИАГ и РДГ по силата на чл. 257, ал. 1, т.2 от Закона за горите, съгласно който „с глоба от 300 до 5000 лв. се наказва длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което съгласува, одобри или издаде документ в нарушение на одобрените горскостопански планове и програми“.
„В случая с незаконните изменения на ГСП чрез многобройни позволителни за сеч се нарушава изцяло разпоредбата на чл. 31 от ЗБР и съответно чл. 13, ал. 12 от ЗГ, което подлежи на санкциониране и от страна на еко-инспекторите“. Според данните им превишения на максималния обем за сеч спрямо допустимите нива по ГСП са „установени в близо 80% от позволителните за сеч на ДЛС Витошко и ДГС Радомир в района на Витоша за 2024 г.“
Фондацията обвини, че ИАГ необходимата административна и съдебна практика, „целенасочено е прикрита и не е приложена при проверките по нашите сигнали в ДЛС Витошко-Студена“. „Това доказва, че контролният орган
ИАГ прилага двоен стандарт при проверките си, което може да се обяснени единствено със сериозни корупционни зависимости“,
алармираха в сигнала си Русев и Дунчев.
Те настояха да се потърси „наказателна отговорност от всички служители, допуснали прикриване и узаконяване на схемата с разрешаването на сечи, надвишаващи по обем допустимите размери на ползването по ГСП“.
Според информация на „Биволъ“ мащабната и зрелищна проверка по случая на място е извършвана от 30-40 души от различни институции, но според сигналоподателите целта била да се потулят нередностите: „Никакви последствия след проверките нямаше“.
Според Валентин Чамбов по проверката на сигнала на Фондацията „Да запазим горите“ за сечта във „Витошко-Студена“ са изхарчени „десетки хиляди левове на данъкоплатците“, нямало нарушения по „глупавия“ сигнал. „Дори е установено, че е изсечено по-малко“, твърди той пред „Биволъ“. Чамбов изрази възмущението си, че на място за проверка на “тези нелепи твърдения” са идвали представители на ДАНС, МЗХ, РДГ, ИАГ, ЮЗДП и др., което било довело до сериозни разходи за бюджета.
“Биволъ” се опита да се свърже за коментар с ресорния зам.-министър на земеделието Мирослав Маринов, но той не върна обаждане до редакционното приключване на материала.
Видео, монтаж: Александър Кръстев за “Биволъ”
***
Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.
Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.