Заместник-министърът на земеделието и храните д-р инж. Мирослав Маринов взе участие в Деветата министерска конференция „ГОРИТЕ НА ЕВРОПА“, която се проведе в гр. Бон, Германия. По време на събитието официално бяха подписани Декларация и Решение на министрите от Бон. Заместник-министър Маринов бе упълномощен от Министерския съвет на Република България да подпише двата документа, наравно с останалите министри и други високопоставени лица на още 34 страни, подписали Паневропейския процес. Участие в конференцията взеха представители на Европейската комисия и на над 20 организации и страни- наблюдатели по процеса.
С официализирането им страните получават възможност да обсъдят съвместен път напред чрез насърчаване на трансграничното сътрудничество и тяхната готовност да създадат и подкрепят Паневропейски механизъм за управление на риска в горите (FoRISK).
Декларацията на министрите от Бон е на тема „Поддържане на концепцията за устойчиво управление на горите в готовност за бъдещето”. С нея се потвърждава ангажимента за укрепване на прилагането на концепцията за устойчиво управление на горите и ролята на "ГОРИТЕ НА ЕВРОПА" за тази цел. С подписаното Решение на министрите от Бон „Устойчивото управление на горите като инструмент за повишаване на устойчивостта на горите“, страните поставят основата за съвместни усилия за повишаване устойчивостта на горите в региона.
Участниците в Конференцията, озаглавена „Оформяме нашето бъдеще с устойчиви гори“, обсъдиха бъдещото на устойчивото управление на горите, повишаването на устойчивостта и адаптивния им капацитет, както и ролята на младите поколения за решаване на важни въпроси в областта на горите и горското стопанство. Федералният министър на прехраната и земеделието на Германия Джем Йоздемир, действащ председател на „Горите на Европа“, представи пред участниците във форума основните резултати и напредък в рамките на процеса в периода 2021-2024 г.
Д-р инж. Мирослав Маринов обсъди с министър Йоздемир и други високопоставени представители на страни, подписали процеса и организации-наблюдатели, като EUSTAFOR, подкрепата на България към процеса и конкретно към създаване на Механизма за управление на рисковете в горите - FoRISK.