Институцията на омбудсмана алармира столичния кмет за разбити тротоари, неработещи асансьори и липсата на табели в района на централната ЖП гара

Институцията на омбудсмана алармира столичния кмет за разбити тротоари, неработещи асансьори и липсата на табели в района на централната ЖП гара
Екипът на институцията на омбудсмана поиска от столичния кмет Васил Терзиев обстойна проверка и действия за осигуряване на достъпност на площада пред Централната железопътна гара.

1 септември 2024 г.

Екипът на институцията на омбудсмана поиска от столичния кмет Васил Терзиев обстойна проверка и действия за осигуряване на достъпност на площада пред Централната железопътна гара.

Повод за това са десетки сигнали от трудноподвижни хора до институцията на обществения защитник. Гражданите сигнализират за влошеното и амортизирано състояние на мястото, което по думите им е опасно и животозастрашаващо, предвид интензивното ползване на Централната автогара и Централната железопътна гара.

По сигнал експертите на омбудсмана извършиха миналата седмица проверка на мястото и констатираха, че гражданите имат сериозни затруднения в придвижването си в района на предгаровия площад и обслужващите го подлези до Централната автогара – София и Централната железопътна гара. Те са категорични, че хората с основание настояват да се предприемат адекватни мерки за осигуряването на достъпна архитектурна среда за хората с намалена подвижност и  тези с увреждания, както и на родители с малки деца, които използват детски колички.

„Настилката на площада е сериозно компрометирана и маркировката на пешеходните пътеки е остаряла, което създава предпоставки за сериозни злополуки, е сред констатациите на екипа на омбудсмана, изпратена до столичния кмет Васил Терзиев.

Освен това експертите подчертават, че не е изграден достъпен маршрут, като на много от тротоарите няма задължителните по действащото законодателство скосявания на бордюрите, включително и на ключови участъци като пешеходните пътеки между Централната автогара и Централната ЖП гара.

Друго предизвикателство за трудноподвижните хора се оказва липсата на асансьор, който да извежда гражданите, ползващи метрото, в близост до входа на Централна автогара. Няма рампи на стълбището до гарата, което превръща преминаването на стъпалата в невъзможно изпитание без съдействието на други хора. Освен това, при проверката е констатирано, че съществуващите асансьори пред Централна железопътна гара и на спирките на трамваите изобщо не функционират, а според сигналите - така е от години.

Проверката на институцията на омбудсмана установява още, че не са адаптирани към потребностите на хората с намалена подвижност и подлезите, които обслужват района.

„Необходимо е да се обърне внимание, че голяма част от преминаващите през подлезите са гости на София или туристи, които е съвсем нормално да не познават района. В същото време липсват указателни табели за ползване на асансьори. А в същото време подлезите на Централната автогара и Централната железопътна гара се ползват предимно от хора с багажи, понякога обемисти и тежки, които бързат, за да спазят разписанията на влаковете, автобусите или превозните средства на градския транспорт в София. За тези граждани е от съществено значение да имат подходящи условия за лесно придвижване“, пише още в писмото до столичния кмет.

Експертите на омбудсмана са категорични, че липсата на достъпност, освен че създава сериозни затруднения на гражданите, включително и на хората с увреждания, но е и в нарушение на редица международни и вътрешни нормативни актове – ратифицираната от Република България Конвенция на ООН за правата на хората с увреждания, Хартата на основните права на ЕС, Закона за защита от дискриминация и Наредба № РД-02-20-2 от 26.01.2021 г. за определяне на изискванията за достъпност и универсален дизайн на елементите на достъпната среда в урбанизираната територия и на сградите и съоръженията.