МЗХ запозна фермери с важни срокове по директните плащания

МЗХ запозна фермери с важни срокове по директните плащания

Предстоят приеми за най-малките и нови земеделски стопани, и за млади фермери

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев и експерти на МЗХ запознаха фермери във Велико Търново с важни срокове по директните плащания. Срещата е част от  поредицата обучения за земеделски производители с експерти от Министерство на земеделието и храните, ДФЗ и Национална служба съвети в земеделието за предварителните условия по интервенциите в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г.  В дискусията участваха и фермери от Габрово, Търговище и Русе.

За част от интервенциите в областта на агроекологията приемът на документи е до 30 септември, посочиха експертите.

През декември предстои подаването в СЕУ на разходооправдателните документи по екосхемата Запазване и възстановяване на почвения потенциал (Еко-ЗВПП), както и по екосхемата Намаляване използването на пестициди (Еко-НИП).

От 1 декември животновъдите следва да предоставят дневниците за паша по интервенцията Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност (ХЖ-АМР).

Подаването на документи за обвързано подпомагане, доказващи реализацията на плодове и зеленчуци, е предвидено за януари 2025 г.

Приемите на проекти за младите, новите и най-малките земеделски стопани по Стратегическия план ще бъдат в периода ноември 2024 г. - януари 2025 г. и проектните предложения ще се подават в СЕУ. Предвиденото подпомагане за много малките земеделски стопани е 20 хил. евро, за нови 30 000 хил. евро и за млади фермери 40 хил. евро. Кандидатите за подпомагане като нови стопани не трябва да са извършвали земеделска дейност повече от една година към датата на кандидатстване и да са на възраст от 41 до 65 години.   

Пред земеделските производители бяха представени промените в Законоустановените изисквания (ЗИУ) и в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Фермерите се запознаха със Системата за мониторинг на площ чрез сателитни снимки и  планираните промени в Системата за електронни услуги (СЕУ).

В срещата се включиха около 200 земеделски производители, които участваха активно в дискусията и зададоха множество въпроси.

Обученията за земеделски производители продължават със срещи в Плевен на 27 септември, Монтана на 30 септември и София на 1 октомври 2024 г. Срещите се организират от Звеното за управление на Националната ОСП мрежа и се финансират от Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020.

Времето