Над 90 млн. евро ще бъдат насочени за инвестиционни проекти по ПРСР 2014-2020 г.

Над 90 млн. евро ще бъдат насочени за инвестиционни проекти по ПРСР 2014-2020 г.

ЕК предложи 10,9 млн. евро кризисна помощ за фермерите в България

“Европейската комисия одобри без забележки седемнадесетото изменение на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014-2020 г. и над 90 млн. евро ще бъдат реализирани за инвестиционни проекти.” Това заяви в Брюксел пред медии министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов. Той допълни, че преразпределението на средствата е от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и ще гарантира балансирано и ефективно насочване на финансовия ресурс по Програмата, в съответствие със заложените стратегически цели и приоритети на национално и европейско ниво. Средства бъдат прехвърлени към подмерки 7.2, 4.1 и 4.2 от ПРСР 2014-2020 г. Това преразпределение осигурява ефективно използване на средствата в съответствие с националните и европейски приоритети, като подпомага успешното завършване на програмния период.

Едновременно с това, министър Тахов информира че Европейската комисия предлага отпускането на 10,9 млн. евро кризисна помощ за българските фермери, пострадали от неблагоприятни климатични условия през пролетта и лятото на 2023 г. “Получихме уверение, че към нашата държава ще бъдат отпуснати близо 11 млн. евро, което се случва за първи път по тази механизъм”, каза още министър Тахов и допълни, че  след окончателното решение, което се очаква на 7 октомври, „общо над 200 млн. лева тръгват към българското земеделие”.

Министър Тахов припомни, че в началото на септември България поиска активиране на средства от земеделския резерв на Европейския съюз заради щетите от сушата и пожарите. Министерство на земеделието и храните изпрати писмено искане към Комисията да задейства защитен механизъм. България бе засегната от сушата, която навреди на пролетните насаждения, най-засегнати са царевица и слънчоглед. Средствата ще позволят да бъдат компенсирани фермерите, загубили част от продукцията си и в резултат, част от доходите си. Тази помощ е част от общ пакет от 119,7 млн. евро, разпределени между пет държави-членки на ЕС, включително Германия, Естония, Италия и Румъния. Средствата ще компенсират загубите, понесени от сушата и пожарите, които засегнаха основни култури като царевица и слънчоглед.

Времето