Становище на Висшия адвокатски съвет по Проект на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити

Становище на Висшия адвокатски съвет по Проект на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити

Висшият адвокатски съвет изрази спешно становище пред Комисията по бюджет и финанси към 50-ото Народно събрание на Република България по Проекта на Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити, внесен в Народното събрание от Министерския съвет на 04.07.2024 г. със сигн. № 50-402-01-6.

Необходимостта от реакция по законопроекта от страна на Висшия адвокатски съвет е обусловена от обстоятелството, че проектът, чието обсъждане на второ четене предстои съвсем скоро, заплашва интересите на българската адвокатура, ограничавайки по недопустим начин свободата на адвокатската професия по две основни направления:

1. Законът не предвижда от приложното му поле (чл. 3) да бъдат изключени адвокатите, адвокатските дружества и съдружия, които в рамките на упражняваната професия извършват дейности по "обслужване на кредити", каквото е предвидено само за съдебните изпълнители. При това положение адвокатите, за да извършват дейности по "обслужване на кредити", каквито по смисъла на ЗЛОККК са типични адвокатски дейности по смисъла на чл. 24 от ЗА (представителство при предоговаряне на кредити, представителство в производства по събиране на вземания по кредити и т.н.), ще подлежат на регистрация и лицензиране за дейности, които са включени в предметния обхват на адвокатската професия. Това Висшият адвокатски съвет счита за недопустимо посегателство на независимостта и свободата при упражняване на адвокатската професия и настоява адвокатите да бъдат изключени от поредната регулация, която не само ги натоварва с допълнителна административна тежест, но и пряко ограничава самото упражняване на професията. Адвокатите защитават правата на гражданите и юридическите лица и всяко ограничаване на упражняването на адвокатската професия пряко рефлектира върху правата именно на българските граждани, защото затруднява и ограничава възможността им да бъдат съветвани и защитавани от адвокат.

2. Законът създава и специален привилегирован режим за съдебните изпълнители (с § 16 от Законопроекта), вън от възложената им от държавата публична функция по чл. 2, ал. 1 и 2 от ЗЧСИ, по възлагане от страните да извършват и други дейности, в частност по договор с кредитор да извършват всички дейности по обслужване на кредит, в това число - събиране на дължими суми по частноправен ред, предоговаряне, консултиране, посредничество за постигане на споразумение и др.п. дейности, които обичайно извършва адвокат, и то без ЧСИ да подлежи на какъвто и да било лицензионен режим, защото с чл. 3, т. 1, б. "г" от ЗЛОККК са изключени от приложното поле.

Висшият адвокатски съвет счита за недопустимо орган, натоварен с държавна власт по събиране на вземания, каквито са частните съдебни изпълнители да извършват дейност по събиране на вземания, извън изпълнителните производства, които държавата им е възложила да водят. Принципът за несъвместимост, който се прилага и за частните съдебни изпълнители съгласно чл.6 ал.1 ЗЧСИ, не допуска извършване на друга търговска по характера си дейност, за който и да било орган на който държавата е предоставила част от публичните си правомощия.

С пълния текст на становището на Висшия адвокатски съвет можете да се запознаете в приложения файл по-долу.

Водещи новини

Времето