Министър Ивайло Иванов: Одобрени Са 69 Предложения За Реформиране На Домове За Стари Хора За Над 266 Млн. Лева

Министър Ивайло Иванов: Одобрени Са 69 Предложения За Реформиране На Домове За Стари Хора За Над 266 Млн. Лева

„Одобрени са 69 общински предложения за реформиране на домове за стари хора за над 266 млн. лева по процедурата „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов по време на отговори на актуални въпроси в парламентарната Комисия по труда и социалната политика.

 

По процедурата, която се изпълнява в рамките на инвестиция „Модернизиране на дългосрочната грижа“ по Плана за възстановяване и развитие, са подадени 81 предложения от 73 общини. Министърът уточни, че вече са сключени 66 договора, а до дни ще бъдат сключени и за другите одобрени предложения. Работи се по оценката и на останалите проекти. „Едни от най-големите домове са в столицата и за Столична община са заделени 46 млн. лв. Те все още не са подали проектно предложение и се надявам скоро и това да се случи, за да оценим проекта“, подчерта министър Иванов.

 

„За първи път от 20 години се отпускат такива средства за ремонт на домове за стари хора“, отбеляза министър Иванов. Той уточни, че сумата, която общините искат за ремонтни дейности, е по-висока от предвидената и е направена реорганизация на средствата. С нея бюджетът е увеличен на 376 млн. лв. чрез прехвърляне на средства от друга мярка в рамките на инвестицията „Модернизиране на дългосрочната грижа“.

 

По повод въпрос за удължаване на операция „Грижа в дома“, която приключва в края на годината, министър Иванов увери, че се работи за това хората, които се нуждаят от подкрепа в домашна среда, да продължат да получават такава. „Всички програми, които се финансират от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и са близо до хората, ще продължат да функционират“, заяви министърът.

 

Заместник-министър Лазар Лазаров коментира предизвикателствата пред работодателите с намирането на работна ръка, като подчерта, че всички действия от страна на МТСП са насочени към осигуряване на персонал. „Бяха направени промени в Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на заетостта, с които се даде възможност лицата да се регистрират като търсещи работа във всяка дирекция „Бюро по труда“ в страната, независимо от техния постоянен или настоящ адрес. Така  услугите по заетостта са по-достъпни“, обясни той. Заместник-министър Лазаров представи данни, според които в резултат от действията на Агенцията по заетостта за активиране на неактивните хора на пазара на труда, които нито учат, нито работят, над 32 000 са се регистрирали в бюрата по труда.

 

Заместник-министър Наталия Ефремова припомни, че е създадена възможност по лесен и достъпен начин, чрез онлайн кандидатстване през платформа на Агенцията по заетостта, много хора да се включат в безплатните обучения по дигитални компетентности и професионална квалификация. Средствата за обученията са осигурени по Националния план за възстановяване и устойчивост и по Програма „Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027“. Те могат да бъдат провеждани и в онлайн среда.