България и Канада да обменят опит и експертиза в областта на ядрената енергетика. За това се договориха министърът на енергетиката на Република България Владимир Малинов и извънредният и пълномощен посланик на Канада със седалище в Букурещ Н. Пр. Гавин Бакън. "Развитието на ядрената енергетиката в България чрез изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" е необратим процес, който се ползва с политическа подкрепа у нас. Проектът е от първостепенно значение за гарантиране на енергийната сигурност и производството на чиста електроенергия на достъпни цени за региона", отбеляза министър Малинов. В срещата участваха и представители на държавната Канадска търговска агенция, водещата канадска компания за производство на енергия в Онтарио – Онтарио Пауър Дженерейшън, както и на дъщерната им инженерингова компания Лаурентис. Пред тях енергийният министър представи графика за изпълнение на дейностите по реализация на проекта за нови ядрени мощности като припомни, че предстои през последното тримесечие на следващата година да бъде взето окончателното инвестиционно решение.
От страна на Н. Пр. Гавин Бакън бе изразен интерес за задълбочаване на българо-канадското сътрудничество в областта на енергетиката и по-специално по отношение на ядрения отрасъл. Повече от двеста компании работят в тази сфера в Канада като развиват дейността си и в европейски страни. Министър Малинов изрази увереност, че обменът на опит между експерти от двете страни ще от взаимен интерес.
По време на разговора бе обсъдена и бъдещата роля на малките модулни реактори като допълващи енергийни мощности. "България проявява значителен интерес към опита на канадската страна в изграждането на малки модулни реактори. Приложението на технологията у нас би допринесло за постигане целите за декарбонизация", каза министър Малинов. Той припомни, че предстои провеждането на съвместно проучване с Агенцията за търговия и развитие на Съединените американски щати (USTDA) относно различните технологии за изграждане на малки модулни реактори.