Военнослужещи от Специалните сили почетоха паметта на героите от Каймакчалан на едноименния връх

Военнослужещи от Специалните сили почетоха паметта на героите от Каймакчалан на едноименния връх
Военнослужещи от Съвместното командване на специалните операции (СКСО) и родолюбиви българи за девета поредна година отдадоха почит на българските воини, участвали в сраженията на историческия връх Каймакчалан - част от Македонския фронт по време на Първата световна война. Днес, 10 септември, представителна група на СКСО с военен ритуал постави венец в памет на героите. Отслужена бе заупокойна молитва, а в изпълнение на тромпетист от военния духов оркестър на Специалните сили на върха прозвучаха „Велик е нашият войник“ и българският национален химн.

В словото си командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев посочи, че и днес, при тежки метеорологични условия, българският войник от Специалните сили, се изкачи на връх Каймакчалан и постави венец в памет на нашите воини. „В рамките на няколко дни отбелязахме Съединението на България, Добруджанската епопея и сега сме на този чутовен връх. Само си представете - на колко фронта и направления българската войска е водила тежки сражения и тези хора са защитавали семейството и Родината си“, посочи генерал Матеев. Той изрази удовлетворение, че на тези паметни прояви идват все повече млади хора и подчерта: “Убеден съм, че всеки от Вас ще запази това в сърцето си и ще го предава на следващите поколения. Мъртвите няма как да върнем, но ние, живите трябва да почитаме техния подвиг“, каза генерал-майор Матеев.

Слово произнесе и генерал (о.р.) Константин Попов, началник на отбраната в периода 2016 - 2017 г. и бивш председател на Комисията по отбрана в 44-ото Народното събрание, който заяви: „Тези хора са се оттеглили от позициите, загубили сме и войната, но те са спечелили уважението на всички нас, които след повече от 100 години сме отново тук“.

В знак на уважение и почит бяха поднесени цветя и на плочата на създателя на Информационна агенция „Фокус“ Красимир Узунов (1963 - 2019), офицер, завършил Артилерийското училище в Шумен, автор на редица творби с военноисторическа тематика, сред които и „Каймакъ-Чаланъ“. С активната си обществена дейност, той допринесе за съживяване на спомена за подвига на българските воини на този връх.

На церемонията присъстваха още офицери, сержанти и войници от СКСО, генералният консул на Република България в Солун Антон Марков, заместник-ръководителят на Посолството ни в Атина Райко Николов, полковник Милчо Игнатов – военен аташе на Република България в Република Гърция и заместникът му подполковник Георги Бизев, кметовете на Община Садово Димитър Здравков и Община Брезово Калин Калапанков, заместник-председателят на Съюза на ветераните от войните на България полковник от запаса Петър Пандурски, родственици на участници в сраженията и други.

***
През 1916 г., в разгара на Първата световна война (1915 – 1918 г.), българските полкове, разположени на Нидже планина, се сблъскват с една от най-трудните битки на Македонския фронт. На изключително труднодостъпен терен и голяма надморска височина, в продължение на 46 дни, българските полкове защитават върха от настъплението на Сръбската дивизия. Защитата е стратегическа, тъй като предлага ключова позиция за контрол над региона и осигурява възможност за наблюдение на вражеските движения. В началото на октомври връх Каймакчалан попада в ръцете на противника, но героизмът на българските воини и техният непримирим дух остават завинаги в паметта на поколенията след тях. Тази битка остава не само символ на героизъм, но и на изключителна саможертва.

Водещи новини

Времето