„За наличието на стабилна и просперираща икономика в глобализирания свят е важно съществуването на действени национални и международни правни механизми. В този смисъл българското правителство и в частност Министерството на правосъдието има за цел и основна задача постигането на правна сигурност за икономическите оператори, посредством развитието на законодателството, гарантирано от държавните, недържавните и наддържавните форми на правораздаване.“ Това заяви днес министърът на правосъдието Мария Павлова на международната конференция „Транснационални инвестиции в един променящ се свят: санкции, скрининг и разрешаване на спорове“.
Събитието се организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП), с подкрепата на E.L.E.C - Европейска лига за икономическо сътрудничество и със съдействието на председателя на ВАдвС Ивайло Дерменджиев. Конференцията е част от програмата със събития на Арбитражния съд при БТПП за разширяване приложението на алтернативните способи за разрешаване на спорове.
В откриващата реч пред форума правосъдният министър отбеляза още, че предимствата на арбитража като алтернатива на съдебното производство са бързината и конфиденциалността, които са от особено значение в търговските правоотношения. Страните също така могат да изберат арбитри със специфична компетентност, да уточнят процедурните правила и приложимото право към предмета на спора.
„Изпълнението на чуждестранни арбитражни решения в България преминава през производство по екзекватура съгласно правилата на Нюйоркската конвенция за признаване и изпълнение на чуждестранни арбитражни решения. България е ратифицирала Конвенцията през 1961 г. и до настоящия момент в Министерството на правосъдието не са постъпвали сигнали, свързани със затруднения при прилагането ѝ, което е добра индикация за своевременното изпълнение на тези решения“, каза още министър Павлова.
В дискусията взеха участие двама от най-значимите експерти в областта международни арбитражни процедури и инвестиционни спорове д-р Кевин Карол и д-р Реми Гербей, арбитри и съдии, адвокати, представители на законодателната и на съдебната власт, неправителствени организации и др.