Развитието на устойчив туризъм – ключова възможност за възраждане на регионите

Развитието на устойчив туризъм – ключова възможност за възраждане на регионите

Развитието на устойчив туризъм – ключова възможност за възраждане на регионите

 

„Развитието на устойчив туризъм е сред основните мерки за стимулиране на възраждането на регионите, включително селските райони. Това открива нови възможности за заетост, базирани на природните ресурси, туризма и местните услуги“, заяви г-жа Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма, по време на форума „Демографското бъдеще на регионите“, организиран в Етрополе от „Стандарт“.

По данни на Единната система за туристическа информация (ЕСТИ), за периода януари – юли 2024 г. в община Етрополе са регистрирани над 4800 туристи, като е отчетен ръст от над 17% спрямо същия период на 2023 г. През 2023 г. общият брой туристи в общината е бил над 7600, като по-голямата част от тях са българи (над 6700 регистрации). Чуждестранните посетители, основно от Румъния, Германия, Полша и други страни, са били над 900.

„След пандемията световната тенденция за развитие на т.нар. „бавен туризъм“, който насърчава дълбокото опознаване на местната култура и общности, предоставя нови възможности за градове като Етрополе“, подчерта г-жа Георгиева. Тя посочи, че Етрополе е отлично място за развитие на екологичен и пешеходен туризъм, планинско колоездене, както и за привличане на дигитални номади – нововъзникващ сегмент с нарастващ потенциал.

Заместник-министърът информира, че Министерството на туризма разработва тригодишен план за действие в изпълнение на актуализираната Стратегия за устойчиво развитие на туризма до 2030 г., който се фокусира върху специализираните видове туризъм.

Ирена Георгиева поздрави Христо Стоичков, който също взе участие във форума. Тя подчерта, че Христо Стоичков е обичан, ценен и много успешен и ефективен посланик на бранда „България“ по света.

Времето