Знакът за европейско наследство (ЗЕН) се присъжда на обекти, избрани най-напред на национално, а след това и на европейско равнище заради символичната им стойност и дейностите, които предлагат, за да се повиши осведомеността за ролята им в историята и културата на Европа и/или в изграждането на Европейския съюз.
ЗЕН е първата инициатива на ЕС, която има за цел да обедини хората от ЕС около общото им наследство и да подобри познанията им за Европейския съюз. Тя е утвърдена с Решение 1194/2011/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 2011 г., а към 2024 г. отличените със Знака обекти са 67, измежду които един български.
Целите на ЗЕН са:
- да се засили чувството за принадлежност на европейските граждани към Европейския съюз, и по-специално на младите хора, на основата на споделени ценности и елементи от европейската история и културно наследство;
- да се насърчи зачитането на националното и регионалното многообразие;
- да се укрепят взаимното разбирателство и междукултурния диалог.
ЗЕН предоставя нови възможности за разширяване на знанията за нашето общо и същевременно многообразно културно наследство, за общата ни история, както и за ценностите и ролята на ЕС. Той се присъжда на единични, тематични национални или транснационални обекти, които имат голяма символична европейска стойност и които изтъкват общата история на Европа и изграждането на Европейския съюз, както и европейските ценности и правата на човека, на които се основава процесът на европейска интеграция.
Знакът за европейско наследство има символична стойност и не е свързан с предоставянето на финансова подкрепа нито от страна на Министерството на културата на Република България, нито от Европейския съюз. Бюджетът, отделен за ЗЕН като специално действие в рамките на Програма "Творческа Европа", покрива разходите за изпълнение на действието на европейско равнище, включително за Европейската група от независими експерти, за разпространяване на информация относно Знака и за осигуряване на неговата видимост на равнището на Съюза, както и за насърчаване на дейностите по създаване на мрежи между обектите, удостоени със ЗЕН. Тези обекти биват насърчавани да проучат възможностите и да търсят финансова подкрепа от програми и фондове на ЕС, за които Комисията редовно предоставя информация.
От самите обекти се очаква да постигнат следните специфични цели:
- изтъкване на европейското им значение;
- повишаване на осведомеността на европейските граждани, особено на младите хора, за общото им културно наследство;
- улесняване на споделянето на опит и обмена на най-добри практики в целия Съюз;
- увеличаване и/или подобряване на достъпа за всички, и по- специално младите хора;
- укрепване на междукултурния диалог, особено сред младите хора, чрез образование в областта на изкуствата, културата и историята;
- засилване на полезните взаимодействия между културното наследство, от една страна, и съвременното творчество и творчески дух, от друга страна;
- допринасяне за привлекателността и икономическото и устойчивото развитие на регионите, по-специално чрез културния туризъм.
Редът, условията и сроковете за кандидатстване, както и всички съпътстващи документи и формуляри, ще намерите в Привилата за участие в кампанията за присъждане на Знак за европейско наследство.
Срок за изпращане на кандидатурите
Желаещите да участват с предложение за получаване на ЗЕН организации предават своите проекти до 15 януари 2025 г.
Министерството на културата се ангажира с изпращането на кандидатурите на двата най-високо оценени обекта от предварителния национален подбор в Европейската комисия до 1 март 2025 г.
Кандидатури, получени в Министерството на културата след изтичане на посочения краен срок, няма да бъдат разглеждани.
За допълнителна информация можете да се обръщате на електронен адрес: ehl@mc.government.bg и на следния линк: https://mc.government.bg/page.php?p=46&s=27&sp=1086&t=0&z=0.