Министър Найден Тодоров Съобщи, Че 47-Ата Сесия На Комитета За Световно Наследство На Юнеско Ще Се Състои В България От 6 До 16 Юли 2025 Г.

Министър Найден Тодоров Съобщи, Че 47-Ата Сесия На Комитета За Световно Наследство На Юнеско Ще Се Състои В България От 6 До 16 Юли 2025 Г.


  От 6 до 16 юли през следващата 2025 година ще се състои 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО в България. Това съобщи министърът на културата Найден Тодоров по време на днешното редовно заседание на Комисията по културата и медиите.

  Министър Тодоров благодари на народните представители в Комисията за оказаната от тях подкрепа при издигането на кандидатурата на страната ни. Той сподели, че инициативата е подета по време на 46-ата сесия в Ню Делхи, Индия. „Благодарен съм, че въпреки кратките срокове успяхме да реагираме. Това ще окаже огромна помощ в решаването на проблемите ни в областта на културното наследство“, поясни министър Тодоров. Той посочи „Старинен Несебър“ като един от емблематичните казуси, по които в момента се работи и подчерта своята увереност в това, че домакинството на България ще подпомогне благоприятното решение на проблема. „Идеята се случи на място, получихме подкрепа на много от страните участници в сесията, както и на ръководството на ЮНЕСКО“, каза министър Тодоров. Той сподели, че от световната организация са заявили готовност да ни подпомагат по всякакъв начин в решаването на всички предизвикателства, които срещаме при опазването на културното ни наследство.

  „Вярвам, че срещнахме подкрепа и защото ще бъдем домакини на това събитие за първи път. То изцяло променя имиджа на България пред света, защото ние знаем какво притежаваме, но не сме най-добрите популяризатори на собствените си ценности. Имаме възможност целият свят да съсредоточи вниманието си към тях“, допълни министър Тодоров. Той поясни, че за страната ни ще има и много индиректни последващи ползи от домакинството. Каза, че е разговарял за това с помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне, който е посочил, че провеждането на сесиите на ЮНЕСКО увеличават културния туризъм и рекламата за дадена страна. Вярването на министър Тодоров бе, че след точно година ще сме убедени, че се е случило нещо страхотно за България.

  „С колегите ни от ЮНЕСКО коментирахме и факта, че искаме да се възползваме от това, че ще бъдат в страната ни. Ние искаме те да видят  културни ценности като Копривщица, Рилския манастир, Созопол, Несебър, Пловдив. Това означава тежка организация, но имаме време. Успях да впечатля индийския си колега, министъра на културата, като му споделих, че имаме градове на хиляди години“, каза още министър Найден Тодоров.



Времето