Един от проблемите, които смесените петчленни състави могат да преодолеят

Един от проблемите, които смесените петчленни състави могат да преодолеят

Представете си, че сте кандидат за повишаване в длъжност „съдия“ във Върховния административен съд (ВАС). За да стане това, участвате в конкурс, т.е. състезавате се с други колеги. Законът за съдебната власт (ЗСВ) е предвидил процедура, според която помощна атестационна комисия от по-горна инстанция ви оценява. Ако сте съдия в административен съд, тази комисия е съставена от четирима съдии от ВАС и един хабилитиран учен по правни науки по съответната материя (доцент или професор). Тя прави предложение за оценка пред Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) към съдийската колегия (СК) на Висшия съдебен съвет (ВСС), като финалното решение се взема от СК на ВСС. Мислите си, че има достатъчно гаранции всичко да върви по мед и масло, защото след помощната атестационна комисия има още два органа, които вземат решение за оценките и класирането на кандидатите.

Представете си обаче и че в това състезание участват съдии, които са командировани във ВАС на свободни длъжности (за които е обявен конкурсът)и са заседавали в постоянни съдебни състави със съдии, членове на комисията, която оценява и Вас, и тях. Всъщност не е необходимо да си го представяте, защото вече се е случвало[1]. През целия период на провеждане на конкурса (06.11.2018 г. – 06.10.2020 г.) шестима съдии от класирани на първите общо девет места са били командировани във ВАС. И през цялото време са заседавали с хората, които ги оценяват и впоследствие класират на първите места.

Последващото гласуване в КАК и СК на ВСС е формално и просто затвърждава предложената от помощната комисия подредба на кандидатите. А какво се случва при обжалване на решението на СК на ВСС? Отново се озовавате във ВАС, който взема финалното решение дали формално е спазена конкурсната процедура без да провери дали оценките са мотивирани или законосъобразни. Така, на практика, решението кой да спечели конкурса за свободни длъжности „съдия“ във ВАС се взима от ВАС и се проверява от ВАС, докато КАК и СК на ВСС се явяват само гумен печат. На никого не прави впечатление, че шест от спечелилите девет човека са били командировани преди това там, което най-малкото ги поставя в привилегирована позиция и ги облагодетелства. Нещо повече, както неведнъж сме писали, командироването удобно се ползва за предварителен подбор на кадри, които, ако докажат необходимото послушание и поведение, могат и формално да бъдат наградени на предстоящ конкурс. При всички положения неравнопоставеността на кандидатите е очевидна.

В предложения проект на ЗСВ тези актове на ВСС ще се обжалват пред смесени състави – трима съдии от ВКС и двама от ВАС. Подобно разрешение би спомогнало за разбиване на хегемонията на ВАС в това отношение и би попречило на възпроизвеждането на съдебната номенклатура.  А защо смесените състави не противоречат на Конституцията вече бе достатъчно изчерпателно аргументирано от съдията Васил Петров[2].


[1] Виж тук: https://defakto.bg/2021/03/05/%D0%B2%D0%B0%D1%81-%D0%BE%D1%82%D1%85%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%BB%D0%B8-%D0%B6%D0%B0%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

[2] Повече информация тук: https://defakto.bg/2024/06/10/sadiya-vasil-petrov-smesenite-petchlenni-sastavi-ne-protivorechat-na-konstitutsiyata-chast-parva/ и тук: https://defakto.bg/2024/06/11/sadiya-vasil-petrov-smesenite-petchlenni-sastavi-ne-protivorechat-na-konstitutsiyata-chast-vtora/

Водещи новини

Времето