Министърът на отбраната Атанас Запрянов връчи бойно знаме на Съвместното командване на силите
Министърът поздрави СКС с годишнината и подчерта ролята и заслугите на командването за осигуряване на българските контингенти зад граница. Той пожела на военнослужещите смело да изпълняват дълга си под своето бойно знаме.
Командирът на СКС генерал-майор Красимир Кънев посочи, че днешният ден е ангажиращ и паметен, тъй като бойните знамена са символ и реликва, под която поколения български воини са изпълнявали вярно и самоотвержено дълга си към Отечеството. Той поздрави военнослужещите и цивилните служители на СКС с връчването на бойното знаме и обеща да го пазят чисто и неопетнено.
По-късно през деня на тържествено събрание във Военния клуб бяха наградени военнослужещи и цивилни служители за проявен професионализъм от министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. В празничното приветствие пред присъстващите министър Запрянов отбеляза, че СКС се е утвърдила като една от основните структури от системата за управление и командване на оперативно ниво на действащата армия. СКС трябва да продължи да бъде в готовност да действа по трите мисии на Българската армия, посочи министър Запрянов. Той подчерта важната роля на СКС за подготовката на българските контингенти за участие в операции зад граница – една дейност, която не е спирала от основаването на СКС до ден-днешен.
Отбелязването на 20-ата годишнината на СКС уважиха народни представители, висши офицери от въоръжените сили, представители на държавни институции, ветерани.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов благодари на председателя на Комисията по отбрана в предишното Народно събрание Христо Гаджев затова, че всички наши предложения по отношение на законодателството са одобрявани от българския парламент и изрази надежда, че така ще се работи и с новото Народно събрание.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов изказа признателност към командването и целия личен състав на СКС за усилията, които полагат по изпълнението на трите мисии на Въоръжените сили.
„Натрупан е доста опит по администриране и национален контрол на контингентите зад граница. Последният пример беше спешното активиране на оперативния резерв на КФОР. Това означава, че има процедури, хората знаят какво да правят, процесът е администриран и документиран, и може да бъде активиран и ръководен правилно“, подчерта адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната отбеляза, че настоящата динамика на средата на сигурност налага бързо съзряване по отношение на планирането и подготовката за съвместна операция за защита на националния суверенитет и териториалната цялост на страната ни в национален и колективен мащаб. „Времето налага ясно разбиране за задачите и устойчиво развитие по пътя, по който трябва да върви СКС. Съвместността остана в историята, на дневен ред е многодомейността. Говорим за различни домейни – както физически, така и виртуални. Това са новите предизвикателства. Надявам се, под командването на генерал-майор Кънев, СКС да докаже и демонстрира способности в тези направления“, заключи адмирал Ефтимов.