„Преди всичко бих искал да изразя своята дълбока благодарност към Италианското посолство и Италианския културен институт в София за неоценимата подкрепа и сътрудничество в организирането на тази забележителна изложба. Благодарение на тяхната инициативност и усилия публиката има възможността да се докосне до изкуството на Атилио Таверна и да се вдъхнови от неговите творби. Г-н Таверна, изказвам Ви своята искрена благодарност за това, че споделяте с нас Вашия уникален талант и визия. Вашето изкуство, вдъхновено от дълбоките философски размишления на Дора Валие върху връзките между изкуството и науката, физиката и математиката, е истинско доказателство за силата на абстракцията и за нейната способност да преоткрива изобразителния език”. С тези думи се обърна заместник-министърът на културата Виктор Стоянов към организаторите и гостите на изложбата „Abstracta. В памет на Дора Валие”, която се откри снощи в галерия „Средец“ на Министерството на културата.
„Днес ние се събираме тук, за да отдадем почит на Теодора Увалиева, по-позната като Дора Валие - изкуствовед от български произход, чиито теоретични идеи продължават да вдъхновяват поколения художници“, продължи зам.-министър Стоянов и подчерта, че нейният принос към света на изкуството е неизмерим, а изложбата е свидетелство за интелектуалното и артистичното й съвършенство.
По думите на Виктор Стоянов цялото семейство Увалиеви се състои от космополити. „За Петър Увалиев, например, нейния брат, кариерата на дипломат, е само една от многото професии, чрез които се изявява многостранният му талант. Несъмнено той е един от най-влиятелните български интелектуалци емигранти през втората половина на ХХ век. За поколения българи той е сладкодумният разказвач, който години наред ги омайва с културните си програми и есета, излъчвани в ефира на БиБиСи, давайки им надежда, че един ден отново ще бъдат свободни граждани на демократична държава. А за родителите си Петър Увалиев споделя: „Но родителите ми съзнателно разширяваха границите на нашата България, тя обхващаше културата на целия свят.“, каза още заместник-министърът на културата. Той изрази надеждата си, че изложбата ще бъде източник на вдъхновение за нови съвместни българо-италиански културни инициативи и радост за всички нас, а също и напомняне, че паметта за нашето минало е онова, което гарантира нашето по-добро бъдеще.
Секретарят на президента по образование, култура и туризъм Илин Димитров прочете поздравителен адрес от името на държавния глава Румен Радев. В него той посочва своята убеденост, че експозицията, посветена на голямата българска изкуствоведка Дора Валие, ще бъде поредният щрих в отбелязването на 145 години дипломатически отношения между Република България и Италианската република.
Посланикът на Италия у нас Н. Пр. Джузепина Дзара също постави акцент върху 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между страните ни, подчертавайки и значението на скорошното посещение на италианския президент Серджо Матарела в България. По думите на посланик Дзара още един добър пример за добрите културни връзки между страните ни е и настоящата експозиция, в която един италиански артист с голям опит и богата чувствителност, като Атилио Таверна, е повлиян от творчеството на Дора Валие и е създал творби в нейна чест. „Дора Валие, която полага основите на едно много задълбочено изследване на абстрактното изкуство, допринася за преподаването на принципите на изобразителното изкуство“, сподели Н. Пр. Дзара. Тя изказа благодарност към Министерството на културата за съдействието при организирането на изложбата, както и на президента Румен Радев, под чийто патронаж преминава инициативата.
Авторът на изложбата Атилио Таверна разказа по какъв начин трудовете на Дора Валие са го вдъхновили да твори. „Аз съм тук, за да опитам да възстановя всичко онова, което Дора Валие заслужава, защото тя бе основна фигура. Ще ми се тази връзка с нея да продължава да живее и в България, нейната родна страна“, посочи художникът Таверна. Той цитира нейни думи от едно интервю: „Аз не се чувствам критик на изкуството, изкуствовед. По-скоро аз съм човек, пишещ за неща, които не съществуват, но биха могли да съществуват“. Според Атилио Таверна това е изключителна дефиниция, която обяснява какво всъщност представлява абстрактното изкуство. „Това обяснява в голяма степен и защо аз съм дошъл в България и настоявам всички ние да продължаваме да помним и да развиваме мисълта за Дора Валие в цялата пълнота на всичко, което е направила“, категоричен бе Атилио Таверна.
Изложбата „Abstracta. В памет на Дора Валие” на Атилио Таверна може да се види в галерия „Средец“ до 17 юли 2024 г.