Подобряване на инфраструктурата, водоснабдяването и трайни решения за намиране на работна ръка са проблемите за туризма по Северното Крайбрежие

Подобряване на инфраструктурата, водоснабдяването и трайни решения за намиране на работна ръка са проблемите за туризма по Северното Крайбрежие
Министър Милошев проведе работна среща с туристическия бранш в област Добрич

В първия ден от активния летен сезон министърът на туризма Евтим Милошев проведе работна среща с органите на местното самоуправление, туристическия бизнес и академичната и образователна общност на територията на най-северната област по Българското Крайбрежие – Добрич.

В разговорите, чийто домакин бе областният управител на Област Добрич Румен Русев, се включи и председателят на Комисията по туризъм в 49-то Народно събрание Ертен Анисова, представители на местната власт от областния център и морските общини, представители на браншови организации, собственици и ръководители на туристически обекти на територията на областта, сред които знаковият за Българското Черноморие курортен комплекс Албена, който тази година отбелязва своята 55-та годишнина, както и голф комплексите „Лайтхаус“, „Блек сий рама“ и „Тракийски скали“, които отличиха България като забележителна дестинация на световната карта на този спорт.

Проблемите с инфраструктурата и липсата на работна ръка са сред най-актуалните проблеми за туристическия сектор в област Добрич. По време на срещата беше откроен дългогодишният проблем с водоснабдяването и качеството на питейната вода в района. Необходима е подмяна на водопроводната мрежа, а голямата дълбочина на извличането й е причина за повишения разход на ток – всичко това води до оскъпяване на услугата. Същевременно, високите разходи и непрекъснатите спирания на водата са сериозен проблем, който пряко рефлектира върху туристическата услуга, предупредиха представителите от сектора и местните власти.

Беше обсъден също трафикът през северната ни граница и ГКПП „Дуранкулак“, през който преминава сериозен поток румънски туристи, значителна част от които летуват по Северното Черноморие. С цел облекчаване на трафика, представителите на местната общност поискаха съдействие от министъра за промяна в организацията на движението в летните месеци и установяването на времеви пояс, в който да не преминават камиони, а само леки коли.

Както навсякъде по Черноморието и тук бе поставен въпросът за трудното намиране на работна ръка в сектора. Ректорът на Висше училище по мениджмънт доц. д-р Тодор Радев постави въпроса за забавените визи за чуждестранни студенти, които чакат по 9 месеца, а по думите му те са потенциална работна ръка през летния сезон. Той апелира за облекчен режим и консултация с юристите, изготвили поправките в Закона за чужденците в Република България за визи „С“ и „Д“, като поиска тези поправки да важат и за студентите.

На срещата бяха обсъдени и част от предизвикателствата, пред които са изправени големите курортни комплекси по най-северното Крайбрежие на страната ни. Бе поискано България да се рекламира повече като дестинация с възможности за спортен туризъм и беше предложено да се подеме инициатива за популяризирането на голф туризма. Представителите на бранша благодариха на министър Милошев за навременната реакция и приетото отлагане на действието за летен сезон 2024 на Наредбата за водноспасителната дейност. Те предложиха за следващия сезон при определянето на спасителните постове да се взима под внимание не само дължината на плажната площ, но и нейната широчина.

В рамките на посещението си в област Добрич министър Милошев посети „Двореца“ в Балчик, който ежегодно привлича хиляди туристи. Министърът беше посрещнат от кмета на Балчик Николай Ангелов, с когото проведе работна среща. Двамата обсъдиха необходимостта значими паметници на културата да бъдат максимално популяризирани, съхранени и опазени.

По-късно министър Милошев посети и община Крушари, където разговаря с кмета Илхан Мюстеджеб по актуални теми. На територията на Крушари се намира крепостта „Залдапа“. Древното селище е най-големият укрепен античен център в земите на днешна Добруджа. Величествените му мащаби и монументалният характер на разкритите градежи не оставят никакво съмнение, че то трябва да се причисли към най-големите и значителни късноантични градски центрове в тази част на Балканския полуостров.

 

Водещи новини

Времето