На брифинг в МВнР бе представена актуална информация за работата на ведомството във връзка с предстоящите избори на 9 юни 2024 г. извън страната. В брифинга участваха заместник-министърът на външните работи Иван Кондов и председателят и заместник-председателят на Работна група „Избори“ - Светлан Стоев и Боряна Стойнова.
Заместник-министър Иван Кондов разясни пред представителите на медиите, че към момента организацията на изборите извън страната е във фаза на подготовка и изпращане на изборните книжа и материали, както и на командироване на над 700 държавни служители като членове на секционните избирателни комисии извън страната. Той открои като предизвикателство пред МВнР факта, че за първи път зад граница ще се проведат избори 2 в 1. „До момента всички срокове по Изборен кодекс са спазени, както в централното управление на МВнР, така и в нашите задгранични представителства“, подчерта Иван Кондов и отбеляза много доброто сътрудничество с Централната избирателна комисия. „Имаме всички разрешения за провеждане на избори от държавите с разрешителен режим. Този път наистина това ни улеснява, защото не се налага да чакаме до последния момент“, обясни заместник-министърът и допълни, че в понеделник се очаква МВнР да започне да изпраща пълните пакети с бюлетини и изборни книжа към посолствата ни. Той уточни, че в периода 27-29 май се очаква да бъдат получени и машините за гласуване, след което те да бъдат изпратени зад граница.
Председателят на Работна група „Избори“ Светлан Стоев заяви, че с решение на ЦИК са определени 769 избирателни секции в 60 държави. „Най-много секции има в Турция – 166, Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия – 118, Германия – 103, Испания – 64, САЩ – 55, Гърция – 28 (включително и в курортни градчета в Северна Гърция и островите), Италия – 27, Нидерландия – 24, Белгия и Канада – по 16, Австрия и Франция – по 15. Избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители ще има в 388 секции в 57 държави, като в Исландия, Нова Зеландия и Сингапур ще има секции само за изборите за Народно събрание“, обясни Светлан Стоев.
Машинно гласуване ще се проведе в общо 245 секции – 109 в Турция; 36 в Германия; 31 във Великобритания и Северна Ирландия; 13 в Испания; 10 в САЩ; 7 в Нидерландия; 6 в Австрия; 5 във Франция; по 4 в Белгия и Канада; по 3 в Гърция, Кипър и Швейцария; по 2 в Италия и Сърбия и по 1 в Дания, Ирландия, Люксембург, ОАЕ (Дубай), Португалия, Чехия и Швеция.
Българските граждани, заявили желание да гласуват в секции извън страната, възлизат на 37 822 души за изборите за народни представители и 9 504 за изборите за членове на Европейския парламент.
Светлан Стоев напомни, че в Изборния кодекс е налице изискване за т.нар. „уседналост“ като условие за упражняване на активното избирателно право. Право да избират членове на Европейския парламент от Република България имат гражданите, които са „живели най-малко през последните три месеца в Република България или в друга държава – членка на Европейския съюз“, което означава: за български гражданин – да имат адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на Република България или постоянен адрес на територията на Република България и настоящ адрес в друга държава – членка на Европейския съюз към 09.03.2024 г.
Българските граждани, пребиваващи в страните от ЕС, не могат да гласуват за членове на Европейския парламент от Република България, ако са упражнили правото си на глас в изборите за членове на ЕП от съответната държава.