Изложба „Петър Берон. 200 години от издаването на „Рибния буквар“

Изложба „Петър Берон. 200 години от издаването на „Рибния буквар“

Изложбата „Петър Берон. 200 години от издаването на „Рибния буквар“ беше открита днес в Галерия на открито „Градска градина“ пред Народния театър „Иван Вазов“. Председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски и директорът на Централната билиотека на БАН д-р Силвия Найденова представиха експозицията, която е сред събитията, посветени на 155-годишнината на БАН.

Изложбата показва първото издание на „Буквар с различни поучения“ от 1824 г., станал известен като „Рибен буквар“, което е притежание на Централната библиотека на БАН.

На четиринадесет табла са разгледани Предисловието и отделните раздели на Буквара, най-ранните отзиви за него, а също и предшествениците и следовниците на тази уникална за българското учебно дело книга. В експозицията е включена информация за Петър Берон като учен, просветен деец и дарител.

„Рибният буквар“ е едно революционно за времето си издание не само за нас българите, но и  за световната педагогическа наука и мисъл. То съдържа нови за времето си методи за преподаване на световно ниво, каза в словото си председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. Той допълни, че изложбата съвпада с инициативата „14 века България в Европа“ на трите обществени медии БНТ, БТА и БНР, която отбелязва честването на 1350 г. от създаването на българската държава. Сред първите събития в тази инициатива са 155-годишнината на БАН и 200 г. от написването на „Рибния буквар“.

На откриването на изложбата „Петър Берон. 200 години от издаването на „Рибния буквар“ присъстваха служебният зам.-министър на образоването и науката акад. Николай Витанов, генералните директори на БТА и БНР Кирил  Вълчев и Милен Митев.

Изложбата може да бъде разгледана в Галерия на открито „Градска градина“ пред Народния театър „Иван Вазов“ до 28 май.

DSC06233
DSC06233
DSC06255
DSC06255
DSC06257
DSC06257
IMG 8626
IMG 8626