Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията направи първа копка на строежа на Лаборатория за електромагнитна съвместимост

Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията направи първа копка на строежа на Лаборатория за електромагнитна съвместимост

В навечерието на Световния ден на телекомуникациите и информационното общество – 17 май, с водосвет и първа копка председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров и членове на комисията дадоха старт на строителството на Лабораторията за електромагнитна съвместимост-ЕМС в столичния кв. „Суходол“. Гости на събитието бяха министърът на електронното управление Валентин Мундров, зам.-министърът на транспорта и съобщенията Борис Герасимов, представители на държавни и общински институции, представители на фирмите изпълнители и др.

Лабораторията за ЕМС ще има за цел да подпомогне контролната дейност на Комисията за регулиране на съобщенията по Закона за електронните съобщения (ЗЕС) относно радиосредствата и проверка на съответствието им с нормативните документи по отношение на ЕМС.

„За мен е особена чест да дадем начало на това строителство“, каза председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. Това е резултат от работата на един немалък колектив и се радвам, че те работиха с ентусиазъм и жар“, добави той.

„Това е проект, който е изключително важен за обществото, защото електромагнитните уреди са нещо, с което всеки ден използваме“, каза заместник-министърът  на транспорта и съобщенията Борис Герасимов. По думите му малко хора си дават сметка колко е важно тези уреди да работят съвместимо един с друг. „Една лаборатория е от огромно значение за това да се чувстваме сигурни и спокойни“, добави Герасимов.

С изграждането на лабораторията, което се предвижда да завърши през 2025 година, Комисията за регулиране на съобщенията  ще отговори на изискванията на европейското законодателство относно предоставянето на пазара на радиосъоръжения и елетромагнитната им съвместимост и ще предостави възможност за защита интересите на крайните потребители.

        

Времето