Kъща музей „Хаджи Димитър“ е отново отворена за посетители. Официалното откриване на обновената светиня в петък съвпадна с отбелязването на 184-годишнината от рождението на славния сливенски войвода. На церемонията по откриването на обекта присъства и заместник-министърът на културата Амелия Гешева, която изтъкна, че опазването и съхраняването на такива паметници е истинско държавническо отношение към паметта и историята.
„За мен държавници са онези, които имат съзнанието за мисия, за водачество и за това, че работят за благото и каузата на всички. Поклон за свършеното и вярвам, че държавата също ще отговори със същия знак, за да подпомогне дейността и капацитета на музеите в Сливен и в цялата страна“, категорична беше зам.-министър Гешева.
Ремонтът на къщата музей на Хаджи Димитър е част от интегрирания проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческа инфраструктура в община Сливен. Проектът представлява една от най-мащабните инициативи на Сливен през последните години за паметниците на културата, откакто ги управлява Общината. Тук можете да видите работното време на къща музей „Хаджи Димитър“: https://museum.sliven.net/obekti-hadji-dimitar.
По време на посещението си в Сливен заместник-министърът на културата Амелия Гешева взе участие и в официалната церемония по връчването на Националната награда „Константин Константинов“ за 2024 г. за принос в детското книгоиздаване, част от Националния фестивал на детската книга. Събитието се състоя в голямата зала на Драматичен театър „Стефан Киров“ и бе съпътствано от тържествен концерт, в който взеха участие млади музиканти от НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров", гр. Бургас, към Министерството на културата.
Зам.-министър Гешева връчи Националната награда „Константин Константинов“ за цялостен принос в детското книгоиздаване за 2024 г. на писателката Цвета Брестничка.
„С близо 2 милиона лева от държавния бюджет ще бъдат финансирани проекти за стимулиране на четенето, медийната грамотност и капацитета на българските библиотеки“, каза по-късно пред журналисти заместник-министър Амелия Гешева. По думите й фестивалът в Сливен е форматът на представяне на българската книга, който може да бъде определен като най-добър в България. „Вярвам, че той има бъдеще и ще бъде един от най-устойчивите. Децата и младите хора са един капитал, в който трябва да се инвестира“, категорична бе зам.-министър Гешева.
Тя допълни, че ще бъде подкрепен капацитетът на библиотеките, включително и тяхното дооборудване, с което те да се превърнат в привлекателни места за младите хора. „Вярвам, че библиотеките нямат функцията само да бъдат съкровищница на литературата, а да бъдат културни и общностни центрове.“, каза още заместник-министър Гешева.