Някои Акценти От Постиженията И Резултатите На Министерството На Културата В Периода Юни 2023 – 6 Март 2024

Някои Акценти От Постиженията И Резултатите На Министерството На Културата В Периода Юни 2023 – 6 Март 2024


  В рамките на периода на управление от юни 2023 г. до 6 март 2024 г. Министерството на културата работи активно по създаването на условия за развитие и популяризиране на българската културата в изпълнение на Програмата за управление на Република България чрез осъществяването на няколко основни публични политики. В обобщение представяме постигнатите резултати на част от тях:

1.            Надграждане на качеството на дейността и оптимизирането на условията на труд в културния сектор (в музеи, галерии, читалища и библиотеки, както и в държавните културни институти в областта на сценичните изкуства - чрез повишаване на стандартите за финансиране и отпадането на някои от рестриктивните мерки в чл. 23а от Закона за закрила и развитие на културата; Утвърждаване на ролята на българските културни институти в чужбина като важен инструмент за развитието на културната дипломация и външната политика на страната, чрез подписването на стратегическо Споразумение между МК и МВнР за подобряване на дейността им и координацията в планирането на общ културен календар и изграждането на единна визуална идентичност. Утвърждаване на ролята и на българските библиотеки като основни разпространители на информация при провеждането на кампанията за медийна грамотност, съгласно подписания Меморандум за партньорство между Министерството на културата и Съвета за електронни медии, Българската национална телевизия, Българското национално радио, Сдружение „Коалиция за медийна грамотност“ и Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори – АБРО.

2.         Засилване на позицията на българската култура на международната карта чрез активна и споделена политика за насърчаване за създаване и разпространение на националните културни ценности и събития и позицията на страната ни в международните организации вследствие на защитата на мястото на „Старинен град Несебър“ в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство в рамките на 45-ата разширена сесия на световната организация, както и Подписано в рамките на 42-aта сесия на Генералната конференция на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура в Париж Споразумение за нов 8-годишен период на дейността на Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа (РЦОНКН) като център от категория 2 под егидата на ЮНЕСКО в София, Република България.

3.             Приети промени в Закона за закрила и развитие на културата, касаещи дейността и функционирането на Националния фонд „Култура“, целящи да бъдат изпълнени мерките, предвидени в Националния план за възстановяване и устойчивост, чрез подобряване на управленския модел, въвеждане на програмен принцип и конкурсите като обща рамка за дейността и разходването на предвидените средства за финансиране, включително обвързване на финансовото планиране на Фонда с програмното бюджетиране на Министерството на културата; както и приемането на Правилника за прилагане на Закона за филмовата индустрия, в който е предвидено облекчаване на административните процедури в Националния филмов център, въведени са механизми за провеждане на справедливи конкурси с цел недопускане на нелоялни практики при оценяване на филмовите проекти, както и промяна на начина на провеждане на заседанията на комисиите с обща мисия за повишаване на качеството на българските филмови продукции.

4.             Обширна кампания за проектиране/реставрация на ключови недвижими културни ценности и на сградния фонд на културни институти, за които не са били предприети значими действия през последното десетилетие (Рилски Манастир, Централната синагога на София, Концертната зала в Пловдив, Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, Държавната опера в Русе, Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, Националното училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас, Националното училище за фолклорни изкуства в „Широка лъка“, Професионалната гимназия по каменообработване в с. Кунино, сградата на бул. „Княз Александър Дондуков“ № 16, сградата на бившия Софийски нотариат на бул. „Патриарх Евтимий” №2 , както и сградата на ул. „Леополд Седар Сенгор“ №1 (бивша ул.„Монтевидео“ № 21), сградата на бивша морска търговска гимназия (Военноморско училище) на остров „Св. св. Кирик и Юлита“ в Созопол).

  Oсъществените цели на Министерството на културата по месеци можете да разгледате на сайта на Министерския съвет.

 



Водещи новини

Времето