Гл. комисар Джартов представи резултатите по проект „Интегриране, надграждане и оптимизация на процесите по превенция, готовност и реагиране на рискове от природен характер“

Гл. комисар Джартов представи резултатите по проект „Интегриране, надграждане и оптимизация на процесите по превенция, готовност и реагиране на рискове от природен характер“

Финансирането на проекта, в размер на 19 997 915,99 лв., е по ОП „Околна среда 2014-2020 г“

На закриваща пресконференция, проведена днес в Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ бяха представени постигнатите резултати и изпълнените дейности по проект „Интегриране, надграждане и оптимизация на процесите по превенция, готовност и реагиране на рискове от природен характер“. Целите  на проекта са насочени към оптимизиране на превенцията, готовността и реагирането при риск от наводнения и свлачища, включително и причинените от тях последващи бедствия, както и извършване на анализи и оценки на различните видове риск. Финансирането на дейностите, които бяха реализирани през последните 48 месеца, е осигурено по ОПОС 2014-2020 г. и е в размер на 19 997 915,99 лв.

Директорът на ГДПБЗН гл. комисар Александър Джартов определи реализацията на проекта като изключително важна, защото с изпълнението му са разработени фундаментални документи за установяването на ефективна рамка за намаляване на риска от бедствия. Същевременно той има и практически измерения – изграждане на BG-ALERT, разработка на платформата за оценка на риска, както и доставка на съвременно техническо оборудване за повишаване капацитета на служителите на дирекцията.

В рамките на проекта бе реализирано споразумение за предоставяне на консултантски услуги между МВР и Международна банка за възстановяване и развитие и бяха разработени пет компонента за подобряване управлението на риска от бедствия в България. Те включваха преглед на нормативната рамка в страната, събиране на данни за загуби и щети от бедствия от минали периоди, разработване на Национален профил на риска от бедствия, изготвяне на Национален план за управление на риска от бедствия и развитие на административния капацитет на дирекцията. При изпълнение на планираните дейности бяха разработени обучителни видеа, а материалите -  предоставени на Института по публична администрация за обучение на представителите на местната власт.

Разработените по проекта Национален профил на риска от бедствия и Национален план за управление на риска от бедствия бяха приети от Министерския съвет и одобрени от Европейската комисия.

Проведени бяха три  обучения за 74 -ма служители на ГДПБЗН. Те предадоха знанията си на общо 740 представители на министерства, ведомства и организации в рамките на реализирани 37 формата. Целта на тези обучения бе да се усъвършенства способността за вземане на навременни и адекватни управленски решения на органите на изпълнителната власт.

Дейностите, свързани с подобряване капацитета на ГДПБЗН за реагиране при произшествия, включваха доставка на 1 024 комплекта лични предпазни средства, 64 високо проходими автомобила и 32 пикапа.

По проекта беше изградена Система за клетъчно излъчване и разпространение на съобщения за предупреждение на населението – BG-ALERT. През месец ноември бяха извършени  тестове в цялата страна, като в момента се работи по наредба за реда за работа със системата.

Финализира се и работата по Националната информационна система за анализиране и оценка на риска от бедствия, причинени от наводнения и свлачища. Системата ще позволи осъществяване на наблюдение за промяна в нивата на водни басейни и метеорологични явления. От една страна това ще предостави възможност на институциите да реагират своевременно, а от друга – ще допринесе за планирането и отчитането на дейности, свързани с намаляването на риска от бедствия.

Водещи новини

Времето