Млади учени от БАН бяха сред финалистите на стипендиантската програма на Хуауей Технолоджис България

Млади учени от БАН бяха сред финалистите на стипендиантската програма на Хуауей Технолоджис България

Официална годишна церемония по закриването на стипендиантската програма на Хуауей Технолоджис България, както и на обучителната програма Seeds for the Future, които бяха реализирани през 2023г., се проведе на 12 декември в  София.

Сред финалистите на стипендиантската програма на Хуауей Технолоджис България са двама млади учени от Българска академия на науките.

Искрен Иванов е докторант към Института за космически изследвания и технологии – БАН и за втори път е финалист на стипендиантската програма. Описва себе си като „човек, който е влюбен в живота, знанието, светлината и начините, по които тя взаимодейства с материята. Носи в себе си чистото, детско любопитство и желанието да изследва. Стреми се към постигане на по-доброто, днес. Намира вдъхновение в нощното небе, Луната и космическите явления.”.

Весела Георгиева е докторант в специалност “Информационно-търсещи системи” и хоноруван преподавател по “Управление на проекти” в СУ ,,Св. Климент Охридски”, както и специалист в секция “СОФТИС” (Софтуерни технологии и информационни системи) при Институт по математика и информатика – БАН. Научните ѝ интереси са в областите: дигитализация на културното наследство; музейна информатика; дигитална хуманитаристика; дигитална достъпност; образователни програми в музейна среда. Научно-приложните ѝ приоритети са фокусирани върху технологии и стандарти за дигитално достъпно представяне на културни артефакти; разработване на ръководство за дигитална достъпност на движими обекти на наследството с препоръки за реализация и съобразени с особеностите на българския музеен контекст.

В качеството си на официално поканено лице на церемонията по награждаването, чл.-кор. дбн Евдокия Пашева, заместник-председател на БАН, връчи наградите на финалистите от Академията и се обърна към аудиторията с думите “На фона на навлизането на изкуствения интелект в науката и живота бих искала да подчертая важността и ценността на “естествения интелект”, който в съчетание с творчество, дръзновение и задълбочени познания е основният двигател на прогреса. Убедена съм, че именно той е помогнал на финалистите в програмата на Huawei да постигнат своя успех. Кариерният център на БАН активно сътрудничи вече втора година при популяризирането на стипендиантската програма на Huawei сред докторанти и млади учени като една възможност за бъдещото им професионално развитие. Пожелавам на всички млади хора тук да продължават да успяват и да постигат мечтите”.