Трето редовно заседание на Съвета за намаляване на риска от бедствия към Министерския съвет ​

Трето редовно заседание на Съвета за намаляване на риска от бедствия към Министерския съвет ​

Третото редовно заседание на Съвета за намаляване на риска от бедствия към Министерския съвет за подпомагане формирането и осъществяването на държавната политика в областта на защитата при бедствия (Съвета, СНРБ) се проведе днес под председателството на заместник-министъра на вътрешните работи Кирил Ценкин.

Главен комисар Александър Джартов, секретар на Съвета и директор на ГДПБЗН-МВР, представи пред членовете на СНРБ информация, свързана с проект на Обобщен доклад за управлението на риска от бедствия съгласно чл. 6, параграф 1, буква г) от Решение № 1313/2013/ЕС относно Механизъм за гражданска защита на Съюза, изменено с Решение (ЕС) 2019/420 от 13 март 2019 г. Документът се разработва в съответствие с дадените насоки от Европейската комисия, като съдържа информация за оценката на риска, оценката на способността за управление на риска от бедствия, както и за мерките за превенция и за готовност за справяне с основните рискове с трансгранични последици.

В рамките на заседанието беше приет проект на Годишен план за 2024 г. за изпълнение на Националната програма за намаляване на риска от бедствия 2021-2025 г., като предстои неговото обществено обсъждане и допълнително съгласуване преди приемането му от Министерския съвет.

По инициатива на Министерството на отбраната бе разгледан проект на Процедура за привличане на формирования от Въоръжените сили на Р България за оказване на помощ на населението при бедствия. Документът цели подобряване на организацията и унифициране на подхода при искане на сили и средства от състава на Въоръжените сили на Р България във връзка с изпълнението на плановете за защита при бедствия.

В рамките на заседанието СНРБ прие годишната си работна програма за 2024 г. Членовете на Съвета се обединиха върху няколко основни акцента за следващата година - подпомагане на местните власти за подобряване и надграждане на капацитета на управление на риска от бедствия;  изпълнение на международните ангажименти на страната ни, касаещи дейностите по намаляване на риска от бедствия и защита на населението, извършване на преглед на състоянието на защитата при бедствия на национално ниво и идентифициране на приоритетни дейности за финансиране.

 

Времето