национална конференция, която изследва връзката между психичното здраве и насилието, основано на пола

национална конференция, която изследва връзката между психичното здраве и насилието, основано на пола

Заместник кметът на Столична община в Направление „Социални дейности и интеграция на хората с увреждания“ - г-жа Надежда Бачева участва в национална конференция, която изследва връзката между психичното здраве и насилието, основано на пола, организирано от Фондация „Асоциация Анимус“ и офиса на Световната Здравна Организация (СЗО) в България.
На конференцията бяха представени конкретни идеи и предложения, резултат от работата на междуведомствен експертен семинар, за това как държавата може да адресира тези теми в структурите на образованието, на здравните и социални услуги.
От името на Столична община г-жа Бачева благодаря на организаторите и всички участници в конференцията и отбеляза, че насилието основано на пола в нашето общество се замита.
„Ние години наред сме свикнали да пренебрегваме насилието основано на пола. Жените се страхуват да говорят за това, обикновено в семейството си не срещат подкрепа и това прави проблема доста невидим за по-голямата част от обществото. Именно за това ви благодаря, че осветлявате подобни болни теми, защото те наистина са пренебрегвани от обществото ни като цяло.“
Г-жа Бачева увери, че от страна на Столична община и в нейно лице организациите ще срещнат пълна подкрепа за всички инициативи, които правят и сподели, че в момента на територията на Столична община има два кризисни центъра за настаняване на жени, пострадали от насилие и един за деца, като единият изцяло се финансира от Столична община.
„Знам, че това едва ли е особено много, но планираме разкриване на нови социални услуги, така че в тази насока ще работим в партньорство с вас. От друга страна, относно информираността на обществото, аз лично поемам ангажимент през всички наши канали да разпространяваме информация, доклади, отчети, статистики и всичко, което можете да ни предоставите. Смятам, че наистина трябва да се говори много в обществото за това и имате пълната подкрепа от моя страна.“, заяви още г-жа Бачева.
С националната конференция, която изследва връзката между психичното здраве и насилието, основано на пола се отбелязват усилията на световната общност за елиминиране на насилието над жени, ролята на психичното здраве и защита на човешките права в световната 16-дневна кампания, провеждаща се между Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени – 25 ноември и Международния ден за правата на човека – 10 декември.
Вълнуваща лична история, която илюстрира проблемите от ранна детска възраст сподели Йоана Михайлова, озаглавена: „Из лабиринтите на живота- или ли изход?“
Столична община ще продължи да работи за насърчаване равният достъп на жените във всички сфери на обществения живот и осигуряване равенство между половете – важни цели, които човечеството трябва да постигне, за да сложи край на насилието, основано на пола; премахване разликата между половете на пазара на труда, постигане на баланс между половете в процесите на вземане на решения.
Националната конференция откри г-жа Мария Чомарова – психотерапевт и директор на фондация „Асоциация Анимус“, а модератор на конференцията беше г-жа Мая Василева – експерт по социална политика.
В конференцията участваха още Димитър Стоянов – съветник към политическия кабинет на заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи на Р България – г-жа Мария Габриел, до. Михаил Околийски – заместник министър на здравеопазването, г-н Борислав Георгиев – заместник районен прокурор, г-жа Нела Вампорова – Световна здравна организация в България, ключови институции, заинтересовани лица и организации от Министерство на Образованието, Министерство на труда и социалната политика, Агенция за социално подпомагане, Институт по психология на МВР и др.

 

Времето