„Ще поискаме от Министерството на енергетиката и Комисията за енергийно и водно регулиране да се извърши проверка и контрол на техническото състояние на експлоатационните съоръжения на електрозахранващата преносна мрежа в населените места в Община Тунджа, дали те отговарят на изискванията на Закона за енергетиката и дали ЕРП-ата изпълняват своите инвестиционни ангажименти. Ще изискаме и проверка, която да установи дали експлоатацията на възобновяемите енергийни източници рефлектира върху електропреносната мрежа и ако това е така електроразпределителното дружество да бъде задължено да разшири и модернизира електропреносната си мрежа, за да се избегнат токовите удари, искаме да се уточни причината за създаването на тези токови удари. Не може в XXI век на жителите в тази община да им горят ежедневно електроуредите“, това заяви заместник-омбудсманът Елена Чернева пред кметове, директори на училища, детски градини и ръководители на социални центрове и читалища в ямболската община Тунджа.
Поводът на тази среща, инициирана от новия кмет на Тунджа Станчо Ставрев, бе заради многобройните сигнали за чести аварии, токови удари и спиране на електрозахранването в района, което води до изгаряне на електроуредите на хората, които недоволстват и от липсата на вода на места, защото помпите без електричество също спират. На срещата присъства и областният управител на Ямбол Биляна Кавалджиева, която каза, че се е сблъскала с този проблем откакто е на този пост, но хората разказаха, че той е системен и дългогодишен. Кметът на с. Кабиле Георги Динев информира, че само в рамките на деня е имало два токови удара, а проблемът го е заварил още от 2011 г.
Кметът на Тунджа благодари на заместник-омбудсмана за бързата реакция на отправената от него покана да споделят проблемите си и заедно да търсят решение от отговорните институции. Той каза, че самото огласяване на срещата е провокирало реакция от страна на ЕРП Юг и допълни, че очаква действително да има ремонт и рехабилитация на мрежата.
Стана ясно, че само за два дни кметовете от 44-те села са събрали 7 протестни подписки, разписани от стотици жители на Тунджа, които днес бяха връчени на заместник-омбудсмана с уточнението, че подписката продължава и допълнително ще бъде изпратена на националния обществен защитник.
Кметицата на с. Козараво Теодора Тачева заяви, че са готови да затворят републиканския път за граничен пункт „Лесово“ или автомагистрала „Тракия“. Директорката на общинското училище в с. Дражево „Св. Св. Кирил и Методий“ Марина Николова допълни, че училищата, детските градини и социалните заведения в общината също имат проблеми заради спиранията на тока - има риск от инциденти с котли на парни инсталации, изгорели са компютри и техника в училищата и читалища, което затруднява образователният процес.
Елена Чернева-Маркова се ангажира институцията на омбудсмана да поиска от електроразпределителното дружество да публикува инвестиционната си програма със съответните срокове на своята интернет страница, за да могат гражданите да имат информация дали реално се случват инвестиционните намерения.
Кметът на с. Роза Енчо Йоргов постави въпроса да има диспечер на дружеството и през уикенда, да отворят номер за кметовете, чрез който да информират населението навреме за проблеми. А колегата му от с. Търнава Андон Матев пък поиска повече хора да работят за отстраняване на авариите.
Екипът на омбудсмана раздаде на присъстващите инструкцията, издадена от проф. Ковачева, в помощ на потърпевшите, за да търсят правата си за получаване на компенсация от електроразпределителното предприятие при оставане за продължителен период без електрозахранване, а при токов удар и изгорели електроуреди - да подават в срок до 5 работни дни, считано от датата на събитието, писмено уведомление до дружеството за причинените вреди. В резултат - хората поискаха удължаване на този срок.
По-късно през деня в Областна администрация – втори екип на омбудсмана консултира десетки граждани от Ямбол и региона в рамките на изнесена приемна. Постъпиха оплаквания за достъпа до трудова заетост на уязвими групи и хора с увреждания, за ниския размер на пенсиите, което провокира началника на социалния отдел към омбудсмана Теодора Дичева да припомни, че проф. Диана Ковачева настоява за преизчисляването на всички пенсии на базата средноосигурителния доход за предходната година.
По отношение на водата Дичева информира, че в Ямбол цената предстои от 1 януари догодина да бъде повишена с 12,22% и ще стане близо 5 лв., което е на ръба на социалната поносимост, затова призова гражданите да възразяват до 14 декември пред КЕВР.
„По всички получени жалби и сигнали ние ще съдействаме на гражданите в най-кратки срокове“, заключи Теодора Дичева.