Терзиев: Възложих пълен одит на завода за отпадъци. Установихме проблеми в цялата верига от работата на предприятието

Терзиев: Възложих пълен одит на завода за отпадъци. Установихме проблеми в цялата верига от работата на предприятието

Установихме, че ако в идеалния случай би трябвало да се преработва 90% от отпадъка и да се депонират само 10%, в момента ситуацията в София е обърната
Изискал съм доклад за състоянието на завода да се види какво е заварено, какви мерки се предприемат и да започне работа по план за неговото оздравяване

Една от най-съществените отговорности на общината са дейностите по чистота и управление на отпадъците като естетика, грижата за здравето на хората и икономиката на града. Съвременният начин на управление на отпадъците е да се гледа на тях като на ресурс, а не товар, с който се чудим как да се справим. За съжаление този модерен завод за третиране на отпадъците в София не работи точно, както е по замислен. Установихме проблеми в абсолютно цялата верига в работата на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО). Това каза днес кметът на София Васил Терзиев, който провери инсталацията на място.

Установихме, че ако в идеалния случай би трябвало да се преработва 90% от отпадъка и да се депонират само 10%, в момента ситуацията в завода за отпадъци на София е обърната - депонира се 90%. Това е свързано с множество дефекти в системата, посочи кметът Терзиев.

Васил Терзиев каза, че след установяване на проблеми в предприятието е освободен предишния му директор и е назначен Николай Савов като временно изпълняващ длъжността. Той има задача да направи пълен доклад за състоянието на завода и да започне работа по план за неговото оздравяване.

„Възложил съм и одит на предприятието и редица други мерки, за да видим какво е истинското състояние на предприятието и да започнем отстраняване на проблемите, заяви също Терзиев.

Планираме тази информация да бъде публично достъпна, за да се види какво е заварено и какви са плановете за решаване на проблема, информира още столичният кмет.

Директорът на завода Савов информира за установените проблеми. По думите му вместо да правим суровина от отпадъка, ние депонираме всичко, понякога дори не минава и през поточната линия. Липсват отделни рециклируеми материали. Почти всички сепариращи машини не могат да работят, защото не са поддържани. За пластмасата и хартията, фирмите, които потърсихме категорично отказаха, заради много лошото качество, което се отделя. Металите, които също се отделят, се установи, че няма достатъчно количество. Част от камионите директно са влизали на депо и не е минавал отпадък през инсталацията. Заради лошото качество на произведения РДФ единствено циментовия завод „Холсим“ приема този продукт, заяви също Савов.

Новото ръководство за предприятието е установило също, че видеонаблюдението работи само в определени моменти от денонощието.

Миналата година през декември е пусната в експлоатация клетка №3 от депо „Садината“. Тази година вече клетката не може да бъде експлоатирана, нейното ниво е запълнено и трябва да се пусне клетка №4. Очаква се до няколко дни разрешение да започнем експлоатация на клетка №4, каза също директорът на предприятието.

За да се решат проблемите трябва стъпка по стъпка да бъдат предприети редица действия. Краткосрочните мерки предвиждат да се подобри качеството на произведения РДФ и да не се депонира. Необходимо е подобряване на работата на всяка една от сепариращите линии, на оптичните сепаратори, да се възстановят и хладилните системи, за да се подобри сушенето.

Дългосрочните мерки предвиждат – заводът да бъде възстановен в неговото проектно състояние, каза Савов.

 

Водещи новини

Времето