Пловдив е домакин на деветата Годишна среща на туристическия бизнес и местната власт. В периода 22-24 ноември в града под тепетата си дават среща членове на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти от цялата страна и представители на български общини, които развиват културен туризъм. Акцент в деветото издание на форума е устойчивото развитие на културния туризъм в България, затова и срещата е под мотото „Сътрудничеството между обществения и частния сектор – платформа за устойчиво туристическо развитие“.
Участие в първия ден на Форума взе зам.-министърът на културата Амелия Гешева. В презентацията си по време на първия модул на тема „Инвестиции в устойчиво бъдеще“ зам.-министър Гешева посочи, че посещенията на музеите и културните институции бележат ръст, като през 2022 година има 4 млн. посещения, което е около 50 процента ръст спрямо пандемичната 2020 година. Във връзка с работата по „Бранд България“ заместник-министърът на културата изтъкна доброто партньорство с Министерството на туризма и Министерството на външните работи и посочи, че се работи по създаването на единен национален културен календар, който да включва и представянето на българската култура в чужбина. Освен това Министерството на културата работи по изграждането на силен бранд на България, който да представя културното наследство в партньорство с екскурзоводите. „Надявам се на Вас - туроператорите, да доведете повече чужди туристи през 2024 г. и да възстановим посещенията в музеите и културните институти от преди пандемията“, коментира зам.-министър Гешева.
Форумът се провежда с участието на представители на Министерство на туризма, Министерство на културата, Фондация „Америка за България“, туристически агенции и туроператори, Организация за управление на Тракийски туристически район, общините Пловдив, Варна, Поморие, Велико Търново, Ловеч, Сандански, Чирпан, Банско, Кюстендил, Казанлък, Стара Загора и др. Програмата в трите дни е наситена с презентации, дискусии, разделени в тематични модули, В2В срещи, практически семинар, пешеходен тур с посещение на културно-исторически забележителности в Старинен Пловдив и центъра на града.
Участниците обсъждат как чрез инвестиции и развиване на умения, иновации и развитие на устойчива културно –туристическа инфраструктура да бъде постигнат по-качествен и разпознаваем туристически продукт. В панелната дискусия се засягат въпроси, свързани с ролите и отговорностите на държавата, местната власт, бизнеса и науката за изграждане на висококачествен и конкурентоспособен национален туристически продукт. По програма още в първия ден участниците посетиха Голямата епископска базилика на Филипопол, където се състоя концерт-презентация на Държавна опера - Пловдив.
Днес и утре работата на деветата Годишна среща на туристическия бизнес и местната власт продължава с дискусии и презентации за добрите практики и предизвикателства пред българския туризъм, дефиниране на проблемите и намиране на решения; културното наследство като туристически ресурс и принос към местната икономика; кулинарен и винен туризъм – как да развием устойчива туристическа дестинация и продукт на база, практически семинар и други.