Министърът на културата Кръстю Кръстев участва в 42-ата сесия на Генералната конференция на ЮНЕСКО в Париж в периода 9-12 ноември. Във водената от него делегация бяха зам.-министърът на културата Амелия Гешева и парламентарният секретар на Министерството на културата Перса-Анна Накова.
Министър Кръстев участва в сегмента на високо ниво на Конференцията, който бе с фокус върху начина, по който общите блага трябва да се разглеждат и защитават в контекста на големите смущения, които светът преживява в момента, с особен акцент върху смущенията в климата и цифровата трансформация.
В събота, по време на общия политически дебат, министър Кръстев направи националното изказване от името на българската делегация. В него той открои следните ключови моменти - след повече от 30 години прекъсване България е член на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО и това членство е изключително важно за страната ни; България подкрепя основните приоритети на ЮНЕСКО „Африка“ и „Равенство между половете“ и подпомага финансово специфични проекти, като обучение по STEM за момичета и жени в Суб-Сахарска Африка; държавата ни предвижда да ратифицира Глобалната конвенция на ЮНЕСКО за признаване на квалификациите във висшето образование; по проекта за програма и бюджет на ЮНЕСКО за периода 2024-2025 г. Република България подкрепя предложените от Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО допълнения по текстовете; България подкрепя стартирането на процедура по изработване на нови нормативни актове, свързани с етиката на невротехнологиите, както и изработването на програма за прилагане на Препоръка за етиката на изкуствения интелекти.
В изказването си министър Кръстев подчерта, че страната ни счита за основен приоритет опазването на традициите и обичаите като вектор на устойчивост. „Включването на местните общности в управлението на обектите, намирането на баланс между икономическото развитие и опазването на световното наследство, справянето с отрицателното влияние на климатичните промени върху обектите на световното наследство, синергия с други програми и конвенции на ЮНЕСКО – това са нашите приоритети“, посочи българският министър на културата.
В рамките на Конференцията министър Кръстю Кръстев и помощник генералният директор на ЮНЕСКО за култура Ернесто Отоне подписаха Споразумение между правителството на Република България и ЮНЕСКО относно подновяването на определянето на Регионалния център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа като център от „Категория 2“ под егидата на ЮНЕСКО в София, а Ирена Тодорова, изпълнителен директор на Регионален център - София – ЮНЕСКО и Ернесто Отоне подписаха Меморандум за сътрудничество между двете организации. Веднага след това министър Кръстев разговаря с г-н Отоне относно функционирането на Центъра в София като инструмент за справяне с глобалните предизвикателства, посочени в „Програма 2030“ за устойчиво развитие. Министър Кръстев припомни, че българската държава издигна кандидатурата си за член на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство за периода 2026 – 2030 г. Говори и за подкрепата от държавата за устойчивото развитие на българската подводна археология и идеята за създаване на Регионален център за подводно културно наследство в Черно море със седалище в България.
По време на конференцията министър Кръстю Кръстев проведе също и двустранни срещи с министъра на културата на Република Северна Македония Бисера Костадиновска-Стойчевска, както и с министъра на културата и младежта на ОАЕ Н. Пр. Шейх Салем бин Калид Ал Касими.
Заедно с министъра на културата и младежта на ОАЕ министър Кръстев обсъди един от основните приоритети за Министерството на културата - партньорството при реализацията на проект „Изграждане на Световен център по изкуствата на остров „Св. Св. Кирик и Юлита“ край Созопол.
С Бисера Костадиновска-Стойчевска министър Кръстев говори за двустранните отношения в културата, като бе отбелязано традиционно доброто и непрекъснато сътрудничество между двете страни, отличаващо се с обмен на голям брой проекти и дейности. По време на срещата бе подчертано, че двустранните срещи на министерско ниво говорят за качеството на сътрудничеството между институциите чрез реализирането на големи събития от регионално значение. Като добър пример бе посочена мащабната изложба „100 години Требенище“, както и предстоящата „Сребърна Тракия“, която ще бъде открита утре, 14 ноември, в Археологическия музей в Скопие. Министрите Костадиновска-Стойчевска и Кръстев обсъдиха и дейностите, свързани с процесите на ЮНЕСКО и бъдещите възможности за сътрудничество в рамките на инициативите на организацията.