Досъдебните производства за нарушения и престъпления при местните избори са се увеличили близо два пъти в сравнение с 2019 г., отчете междуведомственото звено на ПРБ, МВР и ДАНС

Досъдебните производства за нарушения и престъпления при местните избори са се увеличили близо два пъти в сравнение с 2019 г., отчете междуведомственото звено на ПРБ, МВР и ДАНС

Гл. комисар Коцев: Успяхме да ограничим до минимум, съобразно възможностите си, нарушенията на изборното законодателство

Близо два пъти са се увеличили досъдебните производства, свързани с изборите за общински съветници и кметове, в сравнение с местния вот през 2019 г. Това отчете Националното междуведомствено звено на Прокуратурата на Република България, МВР и ДАНС при представяне на резултатите от работата си. В пресконференцията днес взеха участие заместник главният прокурор Мария Павлова, главният секретар на МВР главен комисар Живко Коцев, прокурор Ваня Стефанова, завеждащ отдел „Специализиран“ при Върховна касационна прокуратура.
Заместник главният прокурор Мария Павлова, която е и ръководител на Националното междуведомствено звено, подчерта, че представителите на трите институции са имали отлично взаимодействие и координация и са свършили много работа. „Работихме в пълен синхрон и експедитивно, така че да не се допусне нарушаване на изборните права на гражданите“, каза заместник главният прокурор.
Тази година досъдебните производства във връзка с местните избори са 231, а регистрираните до края на изборите през 2019 година – 136, показват данните на Националното междуведомствено звено. Сигналите са 52% повече в сравнение с изборите през 2019 г.
Главният секретар на МВР гл.комисар Живко Коцев съобщи, че  в резултат на съвместната работа е осъществен анализ и наблюдение на всички рискови секции, както и на всички лица, за които има данни, че биха опитали да повлияят на изборния процес. Той представи конкретни данни, свързани с работата на структурите на МВР – получени общо 2767 сигнала /увеличение с над 65 процента в сравнение с предходните местни избори/, като 1/3 от тях са постъпили между първи и втори тур на изборите. Най-много те са били в Бургас, Благоевград и Пазарджик. По думите му  Националното междуведомствено звено беше изпълнено със смисъл и съдържание, успя да ограничи до минимум, съобразно възможностите си, нарушенията на изборното законодателство.
Прокурор Ваня Стефанова изведе конкретни данни за работата на прокуратурата по време на изминалите избори за общински съветници и кметове. „Цифрите се променят ежедневно и ежечасно. Нито един сигнал не е оставен без проверка от страна на прокуратурата и МВР“, каза прокурор Стефанова. Във връзка с местните избори през 2023 г. исканията за сваляне на имунитети, внесени от главния прокурор, са четири и всички са уважени от ЦИК.