Зам.-министърът на културата арх. Чавдар Георгиев откри международния семинар, част от проекта „Създаване на центрове за високи постижения в сектора на технологиите на синята култура в разширяващите се страни на Европейския съюз” по програма „Хоризонт“ на ЕС. Двудневният семинар, който продължи до 8 ноември, събра археолози и специалисти в областта на управлението на културното наследство, на информационните и телекомуникационни технологии от България, Гърция, Малта и Италия. Основни теми бяха подводната археология, създаването на взаимосвързани центрове от организации в подкрепа на подводното културно наследство и разработването на иновативни технологии за подводни археологически проучвания и за виртуално представяне на исторически обекти, открити на морското дъно. Сред българските участници в международния проект са Центърът за подводна археология (ЦПА) към Министерството на културата, Институтът за информационни и телекомуникационни технологии (ИИТТ) към Българската академия на науките (БАН), фондация „Балканско наследство“ (ФБН). Семинарът бе организиран от ЦПА и ФБН.
В изказването си по време на семинара зам.-министър Чавдар Георгиев подчерта богатото, разнообразно и добре запазено подводно културно наследство на България, което открива големи възможности пред България, но и налага сериозни отговорности. С ясното съзнание за това Министерството на културата води активна политика за развитието на подводната археология и опазването на подводното културно наследство. България е втората страна в света и първата в Европа, която през 2003 г. ратифицира Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство от 2001 г. Министерството на културата ежегодно отделя значителни средства за подводни археологически проучвания, за техническа поддръжка и развитие на Центъра за подводна археология, който е със статут на държавен културен институт към ведомството. В момента Министерството подготвя проект за създаване на Регионален център на ЮНЕСКО за подводна археология за Черноморския регион, афилииран към Центъра за подводна археология. Той ще работи за приемането на Конвенцията на ЮНЕСКО от всички страни в Черноморския регион, за професионалната специализация в проучването, опазването и управлението на подводното културно наследство, създаването на партньорства и работата по международни проекти, изграждането на лаборатории за консервация и интердисциплинарни изследвания.
Зам.-министър Чавдар Георгиев отбеляза, че реализацията на проекта „Създаване на центрове за високи постижения в сектора на технологиите на синята култура в разширяващите се страни на Европейския съюз” е в съответствие с политиката и целите на Министерството на културата и заяви готовност за подкрепа и сътрудничество за постигане на общите цели - опазване, проучване и популяризиране на подводното културно наследство на България и развитието на подводната археология.
Международният проект („Blue Culture Technology Excellence Hubs in EU Widening Member States”; Project 101087146 — BCThubs) е финансиран от Европейска изпълнителна агенция за научни изследвания/European Research Executive Agency (REA) към Европейската комисия в рамките на програма „Хоризонт”, подпрограма HORIZON-WIDERA-2022-ACCESS-04 и включва 15 организации от България, Гърция, Малта и Италия.
Повече информация за проекта можете да намерите на следния линк: https://bcthubs.eu/.